„Zavřít poštu je kravina. Abych někam dojížděl, to se mi nelíbí. Na takové nápady se jim můžu vykašlat,“ reagoval na zprávu o rušení pobočky ve Vlastislavi důchodce Wolfgang Kühnel.

Podobně reagují i lidé ze Sukorad. „Štve mě to. Lidi tu byli na poštu a její služby léta zvyklí,“ říká Zuzana Petkovová, starostka Snědovic, pod něž Sukorady patří a kde přijde o poštovní služby asi 160 lidí.

Pošta argumentuje tím, že jsou pobočky nevytížené, a tím také ztrátové. Podle Petra Krhounka, ředitele sekce poštovních technologií České pošty, se jedná především o malé pošty, kde je o poštovní služby malý zájem. „Takzvané jednokoňky obsluhuje pouze jeden pracovník a standardní provozní doba se pohybuje zhruba tři až čtyři hodiny denně. Poptávka po službách vytěžuje pošťáka pouze 20 minut. Zbytek doby drží pohotovost pro případnou návštěvu zákazníka,“ říká.

Pošta proto navrhuje řešení: pošty nezruší, pokud se budou na nákladech na jejich provoz obce finančně spolupodílet. „To by představovalo částku přibližně dvě stě tisíc korun ročně, což je pro nás hodně peněz,“ říká starostka Snědovic Zuzana Petkovová. Jak dodala, k návrhu zrušení pošty v Sukoradech se musejí vyjádřit v nejbližší době zastupitelé.

V souvislosti s uzavíráním poboček Česká pošta tvrdí, že nejde o rušení služeb. Klasické kamenné pošty plánuje nahradit tzv. motorizovaným doručováním. To by v praxi znamenalo, že pošťák doručí zásilky zákazníkovi přímo domů a zároveň si u něj zákazník může požádat o jiné poštovní služby jako například zaplatit složenku, podat dopis či balík a podobně.

„Zcela zásadním faktem stále zůstává, že poskytování poštovních služeb nebude v žádném případě omezeno ani v lokalitách, kde bude poštovní servis nově realizován formou mobilního obslužného místa,“ uvedla Dita Václavíková, tisková mluvčí České pošty, s. p.

Libochovany: o hodinu méně
Na některých pobočkách v okrese Litoměřice zřejmě dojde k úpravě rozsahu hodin pro veřejnost. O návrhu zkrátit tuto službu ze stávajících čtyř na tři hodiny denně informoval vedoucí obvodní pošty v Litoměřicích Jan Bartoš starostku Libochovan Ivanu Sklenářovou v pátek.

„S tímto návrhem zásadně nesouhlasíme. Argument, že vytíženost na přepážce není celé čtyři hodiny, u mě neobstál,“ zlobí se libochovanská starostka.

„Pošta je služba pro lidi. Máme téměř šest set obyvatel. Jsme obcí, která se rozvíjí; nová výstavba znamená víc lidí, je tu i na sedmdesát čísel rekreačních objektů s chalupáři od jara do podzimu,“ zdůrazňuje. „Zaráží mě fakt, že někdo přijde něco konzultovat a přitom už má rozhodnuto,“ dodala.
Termín, od kdy by měla být provozní doba na libochovanské poště zkrácena, zatím nepadl.