„S kontrolami jsme začali hned po prvním srpnu, od kdy lze na českém trhu burčák prodávat. V současné době však ještě nemáme k dispozici výsledky kontrol kvůli tomu, že odebrané vzorky jsou ještě na rozborech,“ sdělila Deníku Alena Hegerová z oddělení komunikace Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Inspektoři odebírají vzorky, aby zjistili, zda některý z výrobců, přepravců či prodejců burčák nezmnožuje. Tento termín označuje ředění burčáku vodou. Pokud k němu dojde, jde o poškozování konečného spotřebitele. V souvislosti s tím inspektoři SZPI rozdali v uplynulých letech statisícové pokuty.

Kontroly se soustřeďují také na další náležitosti. Zda je burčák označen předepsaným způsobem. Vždy totiž musí být uvedeno, že se jedná o burčák a kdo je jeho výrobcem. Důležité jsou podle SZPI také hygienické podmínky prodeje. Například pokud je burčák prodáván v PET lahvích, musejí být nové a čisté.

Vinaři: Na výrobu burčáku je brzy
Většina vinařů na Litoměřicku však s výrobou oblíbeného nápoje ještě nezačala. Čekají na dozrání hroznů.

„Ještě je příliš brzy. Odhaduji, že první hrozny na burčák bychom mohli začít sklízet po sedmém září,“ říká velkožernosecký vinař Pavel Hrabkovský.

Podobná situace je také na Roudnicku. „Rozhodně ještě nezačneme burčák vyrábět. Naopak budeme mít velké starosti, abychom stihli vinobraní v Roudnici nad Labem, které se koná 13. září,“ sdělil Jan Podrábský, ředitel Lobkowiczkého zámeckého vinařství v Roudnici nad Labem s tím, že dozrávání hroznů se v posledních týdnech mírně zpomalilo.

I přes horší počasí v poslední době očekávají vinaři celkem dobrý rok. „Na vinicích to vypadá poměrně dobře. Komplikace přinesl jen větší výskyt houbových chorob,“ dodal závěrem Jan Podrábský.