VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EXKLUZIVNĚ: Srpen 1968 na Litoměřicku

Litoměřicko - V těchto dnech si připomínáme čtyřicáté výročí okupace. Redakci litoměřického Deníku se s cennou pomocí čtenářů podařilo nashromáždit řadu zajímavých materiálů. OD ÚTERÝ AŽ DO PÁTKU ZDE BUDOU PŘIBÝVAT NOVÉ MATERIÁLY!

19.8.2008 2
SDÍLEJ:

Srpen 1968 v Zahořanech.Foto: Arnošt Waschta

SMUTNÉ CHVÍLE. Noc z dvacátého na jedenadvacátého srpna roku 1968 byla pro většinu obyvatel Československa jednou z nejsmutnějších v historii. Došlo k samozvané návštěvě naší republiky vojáky pěti „bratských států“.

V obyvatelích tehdejšího Československa tento akt rozpoutal silnou vlnu vlastenectví a odporu proti okupaci. Tento odpor však zanedlouho udupalo období normalizace. Násilnému překročení našich hranic a okupaci republiky předcházelo postupné uvolňování poměrů a pozvolná demokratizace společnosti. To se však neslučovalo s plány vůdců Sovětského svazu, pro které bylo Československo tím nejzápadnějším územím východního bloku, tedy i nejcennějším územím.

Na Litoměřicko pronikly první tanky krátce po půlnoci 21. srpna. O násilném aktu již v časných ranních hodinách informoval rozhlas a televize, později také tisk. Všechny sdělovací prostředky varovaly obyvatele, aby postupujícím vojákům nekladli ozbrojený odpor. Hrozilo vyvolání válečného konfliktu. Tak jako v ostatních částech republiky i v Litoměřicích, Lovosicích, Roudnici nad Labem a dalších městech a obcích regionu se obyvatelé vrhli do ulic, aby „bratry“ náležitě uvítali.

Zdi domů lidé plnili nápisy na podporu tehdejšího vedení Komunistické strany Československa. Jednoznačným hrdinou byl tehdy pro národ Alexander Dubček.

#nahled|https://g.denik.cz/11/34/srpen1968_1_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/34/srpen1968_1.jpg|Přetisk Průboje z pondělí 26. srpna 1968 ukazuje, že vojáci okupačních armád neměli tušení, kde jsou. #

#nahled|https://g.denik.cz/11/d2/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/d2/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968.jpg|Zvláštní vydání Proudu - srpen 1968.#

#nahled|https://g.denik.cz/11/0d/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968__2__denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/0d/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968__2_.jpg|Zvláštní vydání Proudu - srpen 1968.#

Proti okupantům vyrazily v Zahořanech děti

Noc z dvacátého na jedenadvacátého srpna roku 1968 byla pro obyvatele Litoměřicka obrovskou ránou, stejně tak, jako pro zbytek Čechoslováků. Situace v okrese byla navíc umocněna faktem, že se u nás první jednotky okupačních vojsk objevily již po půlnoci, když krátce po 23. hodině překročily severní hranici Československa.

Vlna odporu
O „bratrské pomoci“ Sovětského svazu a vojsk dalších států Varšavské smlouvy obyvatele v časných ranních hodinách informoval Československý rozhlas a televize, následně i tisk. Mezi obyvateli se okamžitě rozhořela velká vlna nevole a odporu proti „bratrům v tancích“. Do ulic Litoměřic, Roudnice nad Labem, Lovosic a dalších měst a obcí v okrese vyrazily tisícovky lidí, aby vyjádřily svůj odpor proti okupaci. Vlna vlastenectví se tehdy šířila i na venkově. Výraznou roli v této chvíli sehráli také žáci a zaměstnanci tehdejší Národní školy v Zahořanech v čele s jejím ředitelem Arnoštem Waschtou.

Zrádní „spojenci“
„Vesnice se v tento den neobyčejně probouzela. Rozhlasové a televizní zprávy o okupaci Československa vyhnaly školáky i dospívající z prázdninových postelí o hodinu dříve. Trousili se jednotlivě i ve skupinkách před zahořanskou školu a cestou ukáplo mnoho slz proti zrádnému počínání „spojenců“,“ vzpomíná Arnošt Waschta.

FOTOGRAFIE ZE SRPNA 1968 ZE ZAHOŘAN ZHLÉDNĚTE VE FOTOGALERII

Cíl skupiny lidí byl podle něj jediný: Co udělat pro to, aby každý projíždějící obcí okamžitě poznal, že akt násilného přepadení jim není lhostejný.
„Bylo rozhodnuto. V několika okamžicích se jedna z prázdných tříd mění v lidový ateliér. Na archy balicího papíru píší děti protiokupační hesla a slogany na podporu Dubčeka a jeho spolupracovníků. V několika hodinách je jimi ozdobena celá obec. Další chlapci a děvčata vzali do rukou kbelíky s barvou a svůj protest píší rovnou na vozovku,“ líčí chvíle aktivního vyjádření odporu proti okupaci bývalý ředitel národní školy v Zahořanech.

V té době už byly okupační jednotky rozmístěny na strategických místech téměř celé republiky. V Praze se začaly objevovat první barikády, rozhlas, televize a tisk neustále informovaly o situaci a upozorňovaly občany, aby vojskům nekladli násilný odpor.

Jedním z míst, kde se tehdy soustředily okupační jednotky na Litoměřicku, byl most přes Labe, kde vojáci zůstali ještě několik dní. Okres zaplnily bílé nápisy „VIVAT DUBČEK!“, „HANBA!“, „RUSKO MĚLO SVÉHO CARA, TEĎ MÁ VRAHA!“, „DUBČEK VÁS NEVOLAL, TÁHNĚTE ZA URAL!!“, a mnoho dalších.
Hrdinný čin se podařil také v Lovosicích, kde neznámý občan napsal na sochu rudoarmějce v místním parku bílý nápis „STYĎ SE!“. V Zahořanech však neměla tato forma boje proti okupantům dlouhého trvání. Obec totiž v noci na dvaadvacátého srpna navštívili přátelé „okupačních přátel“ a zničili řadu transparentů a nápisů.

„Ti, kteří předešlý den pracovali na transparentech, se 22. srpna odhodlali k husarskému kousku. Vylezli na kopuli, tehdy již časem značně poškozené věže zahořanského kostela, která byla viditelná ze širokého okolí, upevnili na ní československou vlajku a na plášť kopule napsali bílou barvou „DUBČEK“. Ještě mnoho měsíců zářil tento nápis do kraje. Později byl odstraněn i s kopulí,“ vypráví Arnošt Waschta.

Odstranit i místní školu popsanou nesmazatelnými hesly by byl pro tehdejší režim patrně tvrdý oříšek, tak se dočkala nové fasády. „Pomyslet na novou fasádu budovy školy ještě před 21. srpnem bylo zbytečné, kvůli nedostatku finančních prostředků. Náhle se peníze našly velmi rychle. Ne však proto, že by tehdejším mocipánům přirostla budova vesnické malotřídky k srdci. Pravým důvodem byla nemožnost   odstranění   nápisu
DUBČEK/SVOBODA/SUVERENITA, kterou mladí onoho srpnového dne v roce šedesátém osmém napsali skriptolem na stěnu školy,“ vzpomíná Arnošt Waschta.

Bez následků však nezůstal ani sám ředitel tehdejší Národní školy v Zahořanech. V následujících měsících musel nejen opustit místo ředitele školy, ale navíc musel s celou rodinou odejít na další desítky let do Kladna.

#nahled|https://g.denik.cz/11/24/pr_boj0004_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/24/pr_boj0004.jpg|Průboj - srpen 1968.#
#nahled|https://g.denik.cz/11/a2/pr_boj0003_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/a2/pr_boj0003.jpg|Průboj - srpen 1968.#
#nahled|https://g.denik.cz/11/56/pr_boj0001_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/56/pr_boj0001.jpg|Průboj - srpen 1968.#Autor: Michal Závada

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup: IHNED, dle domluvy, Pracoviště: LOVOSICE, Co bude Vaším úkolem: Odpovědnost za správnost vychystání zboží ve skladu (zaskladnění/vyskladnění), Odbavování kusových, vozových i kontejnerových zásilek v souladu se skladovými procesy, Dodržování platných předpisů, pravidel, povinností v souladu s platnou legislativou a interními předpisy, Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, Minimálně ukončené základní vzdělání , Být v dobré zdravotní kondici, Být spolehliví, zodpovědní, flexibilní a schopní logicky myslet, výpis z rejstříku trestů, Výhodou je (ale rádi Vás naučíme): Praxe na VZV, zkušenost s retruckem., Nabízíme: Stabilní práce na hlavní pracovní poměr, motivační mzdové ohodnocení (fixní mzda min. 17.000Kč brutto + měsíční variabilní složka a čtvrtletní bonus - podle svých schopností) - můžete dosáhnout až 26.200 Kč brutto, Zaměstnanecké benefity: stravenky plně hrazené zaměstnavatelem, + 5 dnů dovolené/rok (celkem 25 dnů), bonus až 10.000Kč brutto pro nováčky nebo za doporučení nových kolegů, zdravotní program, firemní akce atd., Způsob prvního kontaktu: e-mailem. Pracoviště: Fiege s.r.o. - pracoviště lovosice, Průmyslová, č.p. 1190, 410 02 Lovosice 2. Informace: Valerie Kučerová, +420 724 543 863.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení montážní operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 76. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová č.p. 1165, 410 02 Lovosice 2., Náplň práce , o Montáž komponentů do automobilů, Požadujeme , o ZŠ; SOU výhodou , o Manuální zručnost, o Vysoké pracovní nasazení, o Spolehlivost, pozornost, pečlivost, Nabízíme , o odpovídající platové ohodnocení, o zaměstnanecké benefity (dotované stravování, bonus za docházku, příspěvky na penzijní a životní pojištění, příspěvky na rehabilitaci, dovolená navíc.....), o 2 a 3 směnný provoz: , 2. směnný provoz: ranní 5.25 - 13.40.hod., odpolední 13.45 - 22.00 hod., 3. směnný provoz: ranní 6.00 - 14.00 hod., odpolední 14.00 - 22. 00 hod., noční 22.00 - 6.00 hod., Tato pracovní pozice je vhodná i pro absolventy. , Způsob kontaktování zaměstnavatele telefonicky nebo emailem. Pro uchazeče s písemnými doporučenkami je vyhrazeno každé úterý od 13.00 - 13.30 hod.. Pracoviště: Trcz s.r.o., Průmyslová, č.p. 1165, 410 02 Lovosice 2. Informace: Jaroslava Matoušková, +420 416 421 201.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Logistik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okay je nejúspěšnější společností na trhu s elektrospotřebiči a stylovým nábytkem. Může se pochlubit pozicí stabilní české firmy s téměř čtvrt století dlouhou historií. Svých úspěchů by nedosáhla bez týmu šikovných pracovníků na svých prodejnách, mezi které se nyní můžete zařadit i vy. Náplň práce:, , příjem zboží, kontrola kompletnosti dodávky, ukládání zboží na prodejně na určená místa, vydání prodaného zboží zákazníkovi, kontrola kompletnosti, vyřizování reklamací, Požadujeme:, , znalost práce na PC, ŘP sk. B, fyzickou zdatnost (manipulace s břemeny nad 15 kg), zodpovědnost a spolehlivost, ochotu učit se novým věcem, trestní bezúhonnost. Pracoviště: Okay litoměřice na kocandě 2201/35, Na Kocandě, č.p. 2201, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízečka, pomocná síla. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: U Terezínské křižovatky č.e. 161, Litoměřice 1., - spolehlivost, pracovitost, flexibilita, zručnost, bezúhonost, - výhodou řidičský průkaz skupina B, První kontakt e-mailem: pouze zasílání životopisu.. Pracoviště: Gerhard horejsek a spol., s.r.o. - u terezínské křižovatky, terezín, U Terezínské křižovatky, č.p. č.e. 161, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Tomáš Perlík, .


Budova Senátu. Ilustrační foto.

Litoměřicko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Celníci si došlápli na řidiče autokarů a rozdávali pokuty

Litoměřicko - Celníci nekontrolují pouze řidiče aut a kamionů. V minulých dnech v jejich síti uvízlo i pět šoférů výletních autobusů.

„Šmejdi“ mají nový trik! Přeprodejci energií se vydávají už i za inspektory

Litoměřicko - Drzost osob kšeftujících s distribucí energií nezná mezí. Jejich posledním trikem je vydávat se za inspektory České obchodní inspekce (ČOI). Podvodníci takto v minulých dnech „kontrolovali“ účty za energie spotřebitelům na Litoměřicku.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT