VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EXKLUZIVNĚ: Srpen 1968 na Litoměřicku

Litoměřicko - V těchto dnech si připomínáme čtyřicáté výročí okupace. Redakci litoměřického Deníku se s cennou pomocí čtenářů podařilo nashromáždit řadu zajímavých materiálů. OD ÚTERÝ AŽ DO PÁTKU ZDE BUDOU PŘIBÝVAT NOVÉ MATERIÁLY!

19.8.2008 2
SDÍLEJ:

Srpen 1968 v Zahořanech.Foto: Arnošt Waschta

SMUTNÉ CHVÍLE. Noc z dvacátého na jedenadvacátého srpna roku 1968 byla pro většinu obyvatel Československa jednou z nejsmutnějších v historii. Došlo k samozvané návštěvě naší republiky vojáky pěti „bratských států“.

V obyvatelích tehdejšího Československa tento akt rozpoutal silnou vlnu vlastenectví a odporu proti okupaci. Tento odpor však zanedlouho udupalo období normalizace. Násilnému překročení našich hranic a okupaci republiky předcházelo postupné uvolňování poměrů a pozvolná demokratizace společnosti. To se však neslučovalo s plány vůdců Sovětského svazu, pro které bylo Československo tím nejzápadnějším územím východního bloku, tedy i nejcennějším územím.

Na Litoměřicko pronikly první tanky krátce po půlnoci 21. srpna. O násilném aktu již v časných ranních hodinách informoval rozhlas a televize, později také tisk. Všechny sdělovací prostředky varovaly obyvatele, aby postupujícím vojákům nekladli ozbrojený odpor. Hrozilo vyvolání válečného konfliktu. Tak jako v ostatních částech republiky i v Litoměřicích, Lovosicích, Roudnici nad Labem a dalších městech a obcích regionu se obyvatelé vrhli do ulic, aby „bratry“ náležitě uvítali.

Zdi domů lidé plnili nápisy na podporu tehdejšího vedení Komunistické strany Československa. Jednoznačným hrdinou byl tehdy pro národ Alexander Dubček.

#nahled|https://g.denik.cz/11/34/srpen1968_1_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/34/srpen1968_1.jpg|Přetisk Průboje z pondělí 26. srpna 1968 ukazuje, že vojáci okupačních armád neměli tušení, kde jsou. #

#nahled|https://g.denik.cz/11/d2/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/d2/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968.jpg|Zvláštní vydání Proudu - srpen 1968.#

#nahled|https://g.denik.cz/11/0d/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968__2__denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/0d/zvl__tn__vyd_n__proudu_srpen_1968__2_.jpg|Zvláštní vydání Proudu - srpen 1968.#

Proti okupantům vyrazily v Zahořanech děti

Noc z dvacátého na jedenadvacátého srpna roku 1968 byla pro obyvatele Litoměřicka obrovskou ránou, stejně tak, jako pro zbytek Čechoslováků. Situace v okrese byla navíc umocněna faktem, že se u nás první jednotky okupačních vojsk objevily již po půlnoci, když krátce po 23. hodině překročily severní hranici Československa.

Vlna odporu
O „bratrské pomoci“ Sovětského svazu a vojsk dalších států Varšavské smlouvy obyvatele v časných ranních hodinách informoval Československý rozhlas a televize, následně i tisk. Mezi obyvateli se okamžitě rozhořela velká vlna nevole a odporu proti „bratrům v tancích“. Do ulic Litoměřic, Roudnice nad Labem, Lovosic a dalších měst a obcí v okrese vyrazily tisícovky lidí, aby vyjádřily svůj odpor proti okupaci. Vlna vlastenectví se tehdy šířila i na venkově. Výraznou roli v této chvíli sehráli také žáci a zaměstnanci tehdejší Národní školy v Zahořanech v čele s jejím ředitelem Arnoštem Waschtou.

Zrádní „spojenci“
„Vesnice se v tento den neobyčejně probouzela. Rozhlasové a televizní zprávy o okupaci Československa vyhnaly školáky i dospívající z prázdninových postelí o hodinu dříve. Trousili se jednotlivě i ve skupinkách před zahořanskou školu a cestou ukáplo mnoho slz proti zrádnému počínání „spojenců“,“ vzpomíná Arnošt Waschta.

FOTOGRAFIE ZE SRPNA 1968 ZE ZAHOŘAN ZHLÉDNĚTE VE FOTOGALERII

Cíl skupiny lidí byl podle něj jediný: Co udělat pro to, aby každý projíždějící obcí okamžitě poznal, že akt násilného přepadení jim není lhostejný.
„Bylo rozhodnuto. V několika okamžicích se jedna z prázdných tříd mění v lidový ateliér. Na archy balicího papíru píší děti protiokupační hesla a slogany na podporu Dubčeka a jeho spolupracovníků. V několika hodinách je jimi ozdobena celá obec. Další chlapci a děvčata vzali do rukou kbelíky s barvou a svůj protest píší rovnou na vozovku,“ líčí chvíle aktivního vyjádření odporu proti okupaci bývalý ředitel národní školy v Zahořanech.

V té době už byly okupační jednotky rozmístěny na strategických místech téměř celé republiky. V Praze se začaly objevovat první barikády, rozhlas, televize a tisk neustále informovaly o situaci a upozorňovaly občany, aby vojskům nekladli násilný odpor.

Jedním z míst, kde se tehdy soustředily okupační jednotky na Litoměřicku, byl most přes Labe, kde vojáci zůstali ještě několik dní. Okres zaplnily bílé nápisy „VIVAT DUBČEK!“, „HANBA!“, „RUSKO MĚLO SVÉHO CARA, TEĎ MÁ VRAHA!“, „DUBČEK VÁS NEVOLAL, TÁHNĚTE ZA URAL!!“, a mnoho dalších.
Hrdinný čin se podařil také v Lovosicích, kde neznámý občan napsal na sochu rudoarmějce v místním parku bílý nápis „STYĎ SE!“. V Zahořanech však neměla tato forma boje proti okupantům dlouhého trvání. Obec totiž v noci na dvaadvacátého srpna navštívili přátelé „okupačních přátel“ a zničili řadu transparentů a nápisů.

„Ti, kteří předešlý den pracovali na transparentech, se 22. srpna odhodlali k husarskému kousku. Vylezli na kopuli, tehdy již časem značně poškozené věže zahořanského kostela, která byla viditelná ze širokého okolí, upevnili na ní československou vlajku a na plášť kopule napsali bílou barvou „DUBČEK“. Ještě mnoho měsíců zářil tento nápis do kraje. Později byl odstraněn i s kopulí,“ vypráví Arnošt Waschta.

Odstranit i místní školu popsanou nesmazatelnými hesly by byl pro tehdejší režim patrně tvrdý oříšek, tak se dočkala nové fasády. „Pomyslet na novou fasádu budovy školy ještě před 21. srpnem bylo zbytečné, kvůli nedostatku finančních prostředků. Náhle se peníze našly velmi rychle. Ne však proto, že by tehdejším mocipánům přirostla budova vesnické malotřídky k srdci. Pravým důvodem byla nemožnost   odstranění   nápisu
DUBČEK/SVOBODA/SUVERENITA, kterou mladí onoho srpnového dne v roce šedesátém osmém napsali skriptolem na stěnu školy,“ vzpomíná Arnošt Waschta.

Bez následků však nezůstal ani sám ředitel tehdejší Národní školy v Zahořanech. V následujících měsících musel nejen opustit místo ředitele školy, ale navíc musel s celou rodinou odejít na další desítky let do Kladna.

#nahled|https://g.denik.cz/11/24/pr_boj0004_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/24/pr_boj0004.jpg|Průboj - srpen 1968.#
#nahled|https://g.denik.cz/11/a2/pr_boj0003_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/a2/pr_boj0003.jpg|Průboj - srpen 1968.#
#nahled|https://g.denik.cz/11/56/pr_boj0001_denik_fotodne.jpg|https://g.denik.cz/11/56/pr_boj0001.jpg|Průboj - srpen 1968.#Autor: Michal Závada

19.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 500 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení pro chemickou výrobu Operátor výroby (Ad Blue). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: náplň práce:, obsluhuje výrobní zařízení a reguluje vstupní faktory, jako je např. tlak, teplota, zajišťuje pochůzkovou činnost a kontroluje stav zařízení v provozu, přepravuje suroviny nebo výrobek na VZV, spolupracuje s ostatními zaměstnanci provozu, směnný provoz., Požadujeme:, vyučení v oboru provozní chemik či technického zaměření, manuální zručnost, chuť pracovat, VZV oprávnění výhodou, obrý zdravotní stav, ochota pracovat ve směnném provozu., Nabízíme:, Finanční hodnocení a benefity Ostatní benefity, Motivující finanční ohodnocení 5 týdnů dovolené, 13. mzda Bezúročné půjčky pro zaměstnance, Odměny akcionáře Program Sport - volné vstupy do sport. zařízení, Stabilizační příspěvek Firemní akce pro zaměstnance, Příspěvek na dojíždění Slevové prodejní akce, Příspěvek na penzijní/ životní pojištění Prodej občerstvení v chemickém areálu, Příspěvky na stravování Zázemí skupiny Agrofert, Příspěvek na zotavenou Pomoc zaměstnancům v nouzi, Příspěvek do firemní cafeterie Zvýhodněné tarify mobilního volání, Zaměstnanaecké výhody: , 25 dní dovolené, příspěvek na dojíždění, stabilizační příspěvek, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, příspěvky na zdraví, kulturu a sport….., Své životopisy posílejte na libuse.tomanova@lovochemie.cz, odevzdejte osobně na personální oddělení nebo nás kontaktujte na tel.: 416 562220, 702007942 - Libuše Tomanová (denně 8:00 - 14:00).. Pracoviště: Lovochemie, a.s., Terezínská, č.p. 57, 410 02 Lovosice 2. Informace: Libuše Tomanová, +420 416 562 220.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: dokončené SŠ/VŠ vzdělání ekonomického směru, praxe účetní minimálně 3 roky, odpovědnost za vedení účetnictví výrobní společnosti, zpracování účetních uzávěrek (měsíční, čtvrtletní,roční), zpracování podkladů pro účetní audit, velmi dobrá praktická a teoretická znalost účetních a daňových předpisů zejména v oblasti majetku a DPH, tvorba reportů a podkladů pro vedení společnosti, zpracování přijatých a vydaných faktur, pořizování běžných účetních zápisů, vedení korunové a valutové pokladny, zpracování podkladů pro banky, statistických výkazů, znalost ekonomického systému PREMIER výhodou, aktivní přístup k práci, ochotu učit se nové věci, flexibilita, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, pečlivost,odolnost vůči stresu, zajímavá práce v příjemném prostředí., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky (po- pá 7:00-15:30 ) nebo osobně na adresu Kratochvílova 1107, 413 01 Roudnice nad Labem.. Pracoviště: Mencl guss s.r.o. - provozovna roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 1107, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Hana Počtová, +420 727 879 841,412 871 102.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 25 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků provozní čerpací stanice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: výpis z rejstříku trestů, znalost práce na počítači, řidičský průkaz B. Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Čs pecinka, s.r.o., Žižkova, č.p. 2493, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Jana Slavíková, +420 416 831 900.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené pracovník v sociálních službách, přímá obslužná péče. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito. Zájemce nemůže být absolventem praktické školy. Výhodou je absolvování kurzu pracovníka v sociálních službách. Dobrý fyzický i psychický stav, empatičnost, zájem o práci s lidmi. Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, celkem 5 týdnů, výhodné stravování v organizaci zajištěno, sociální program pro zaměstnance, technické vybavení provozu. , Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem, telefonicky (v pracovních dnech) nebo osobně.. Pracoviště: Ústav sociální péče pro tělesně postižené dospělé snědovice, příspěvková organizace, 411 74 Snědovice. Informace: Hana Cutychová, +420 416 857 220.


Když se záběr nepovede. Nebo povede? :-)
9

POJĎME SE BAVIT! Posílejte nám veselé, kuriózní, zajímavé fotografie

Předseda HC Stadion Litoměřice Daniel Sadil a prezident ČSLH Tomáš Král

Projekt Dukla propadák nebyl, říká předseda Stadionu

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. března 2018.

Jak jsme žili v Československu: Chodouny - Lounky

Litoměřicko - V pátek 23. března pokračuje pouze v tištěném Litoměřickém deníku dalším dílem seriál Jak jsme žili v Československu.

Grizzly a tučňáci čekají. Kraj nabízí výhodné lístky do zoologických zahrad

Ústecký kraj - Při návštěvě zahrad v Děčíně, Ústí a Chomutově ušetří rodiny desítky korun.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT