„Zatím jsme zkontrolovali jedenáct táborů, včetně těch příměstských. Doposud jsme nemuseli udělit žádné sankce, o uzavření tábora ani nemluvě,“ upřesnila hygienička Taťana Kolinová, která tábory kontroluje.

Okresní hygieniky zajímá hlavně skladba jídelníčku, čerstvost a způsob uskladnění potravin, zdravotnická dokumentace dětí nebo vybavení sociálního zařízení.

Tábory v Oparně
Zatím poslední kontrolu prováděli hygienici tuto středu v oparenském Kempu Jordán, který tento týden hostí hned čtyři tábory najednou. „Přijeli dopoledne, provedla jsem je po kuchyni. Kontrolovali například, jak máme zabalené potraviny nebo jestli mají děti každý den zdravý a vyvážený jídelníček,“ popsala kontrolu kuchyně kuchařka Iva Cejpková.

Ostřížímu oku hygieniků neuniknou ani takové detaily, jako jestli děti mladší deseti let nespí na horních patrech paland, nebo zda přepravka s houskami nestojí na zemi.

„Ze zdravotnických věcí je hlavně zajímá, zda máme v pořádku lékárničku a jestli máme my i děti vyřízenou potřebnou dokumentaci jako zdravotní průkazy nebo očkování,“ dodala zdravotnice Simona Zaspalová. Tábor v Oparně je jediným, který v současnosti na Litoměřicku probíhá, do konce týdne budou ale zahájeny další tři.

Zkušení pořadatelé
Podle litoměřické vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Taťany Kolinové za dobrými výsledky hygienických kontrol stojí především zkušenost pořadatelů táborů.

„Na Litoměřicku pořadatelé provozují dětské tábory vesměs opakovaně a jsou proto dobře seznámeni s hygienickými požadavky a právními předpisy,“ vysvětlila Kolinová.

Svou kontrolu přitom hygienici avizují teprve bezprostředně před svým příjezdem. „Musíme být ve střehu pořád. Ani když nás jednou zkontrolují, neznamená to, že nemohou za několik dní přijet zase. To se nám stalo minulý týden,“ řekla Zaspalová. Hygienici proto občas na nějaký prohřešek proti pravidlům přijdou.

„Pokud se někde vyskytly drobné závady, byly neprodleně odstraněny. Zatím ani v minulosti nedošlo k situaci, která by nás donutila tábor předčasně ukončit. Naše spolupráce s provozovateli dětských letních táborů je dlouhodobě na velice dobré úrovni,“ řekl ředitel krajské hygienické stanice Josef Trmal.

AUTOR: Petra Šťastná