„Rozprodali jsme celé nádvoří. Z připravených 260 květinových vazeb nezbylo nic. Dražba spolu s dobrovolným vstupným letos vynesla 83 884 korun,“ neskrývala radost z historicky nejvyšší částky, kterou letos dárci za květiny vydali, majitelka květinářsko – floristické firmy ANETTE Klapý Simona Břečková.

„V závěru slavnostního večera jsme celou sumu spočítali a rozpůlili, aby si ji přímo z místa mohli zástupci hospice a Klokánku odnést,“ řekla. „Další štědří dárci pak sdělili, že pošlou celkem 20 tisíc korun převodem přímo na konto hospice a Klokánku. Na charitu tak letos půjde více než sto tisíc korun,“ dodala spokojeně Břečková.

„Peníze z dražby použijeme na léky, které jdou nad rámec plateb zdravotních pojišťoven, a na zdravotnický materiál pro naše pacienty,“ říká Pavel Česal, ředitel Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích.

Nestátní zdravotnické zařízení slouží nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich rodinám a spotřeba léků pro pacienty je zde daleko vyšší než v běžných zdravotnických zařízeních. Denní spotřeba léků na jednoho pacienta tu představuje částku asi 150 korun.

Podle Česala je financování hospice každým rokem velmi složité. Jeho rozpočet se pohybuje kolem 21 milionů ročně. Asi ze 40 % pokrývají náklady na pacienta zdravotní pojišťovny, 8 % je úhrada pacienta, která je odvozena od jeho příjmu, dotace státu je přibližně 20 %.

„Každým rokem o ni musíme žádat a výsledek je vždy nejistý. Zbývajících částku je potřeba získat z darů, z příspěvků měst a obcí a podobně,“ řekl.
Klokánek je projektem neziskové organizace Fond ohrožených dětí a v Litoměřicích poskytuje péči zneužívaným, týraným či zanedbávaným dětem už více než rok.

„Za peníze z akce pořídíme vybavení do Klokánku,“ uvedla jeho vedoucí Ivana Prudičová. „Zřejmě zástěny za postele, úložné prostory a matrace,“ upřesnila sociální pracovnice Veronika Caňkářová.