Před několika měsíci byla totiž choroba lokalizována na samé hranici okresu, v Kostomlatech pod Milešovkou. Včelí mor však není pro člověka nijak nebezpečný.

Včelstva jsou zatím bez potíží
„V současné době naposledy v letošním roce vytáčíme med. Následně začneme s preventivním léčením. Ohnisko v Kostomlatech bylo označeno, od té doby se mor včel naštěstí nikde v okrese neobjevil,“ říká Jan Masopust, předseda Českého svazu včelařů na Litoměřicku.

Uchránění včelstev před nebezpečným morem hlásí i další včelaři z okresu. „Zatím se nám daří včelstva chránit,“ sdělil Radek Geletič, který má v okolí Lovosic sto včelstev. Většina včelařů se také shoduje na tom, že letos budou mít úspěšný rok.

„Myslím, že si žádný včelař na Litoměřicku letos nemůže stěžovat na nedostatek medu a podobně,“ říká Jan Masopust.

Mor je to nejhorší, co může být
Včelí mor je téměř to nejhorší, co může včelaře potkat. „Mor včelího plodu je jednou z nejzákeřnějších nemocí u včel. Dá se vymýtit jen teplotou vyšší než 140 stupňů, tedy spálit. Původcem nákazy je spora, která přežívá pomalu sto let a je ve všech možných skulinách,“ potvrdil Deníku nákazový referent Miroslav Babáček.

Další nepříjemnou okolností je to, že na místě, kde by byl objeven včelí mor, nesmějí mít včelaři úly dalších pět let. „Kromě toho v okruhu pěti kilometrů od ohniska nákazy platí ochranné pásmo, které je velice pečlivě kontrolováno,“ dodal Jan Masopust.

V Kostomlatech pod Milešovkou, kde muselo být před několika měsíci spáleno dvaadvacet včelstev (jedno včelstvo může zahrnovat až několik tisíc včel), se nikdy včelí mor neobjevil. Včelaři na Litoměřicku v letošním roce úspěšně bojovali s varroázou, s morem se ještě nesetkali.

Podle Miroslava Babáčka pochází nákaza nejspíše ze zahraničí. V některých zemích se včelstva nakažená včelím morem totiž pouze léčí antibiotiky, nákaza se tedy může šířit.