„Na základě prováděných vyšetřovácích úkonů byli zjištěni další dva spolupachatelé již obviněného muže z Mostu. Jedná se o dva muže ve věku 24 a 34 let, kteří bydlí rovněž v Mostu. Oba policie obvinila z trestného činu krádeže spáchaného ve spolupachatelství a bude podán návrh na jejich vzetí do vazby. Jelikož se jedná o škodu značnou, podle trestního zákona jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Služba kriminální policie a vyšetřování Okresního ředitelství PČR Litoměřice se i nadále celým případem zabývá a vyšetřování pokračuje,“ informovala ve čtvrtek tisková mluvčí litoměřického policejního ředitelství Alena Romová.

Památník Terezín, který Národní hřbitov spravuje, reagoval ústy Jiřího Janouška, náměstka ředitele Památníku: „Jsme pochopitelně rádi, že se podařilo dopadnout další pachatele. Od začátku jsme byli přesvedčeni, že takovou krádež nemohl spáchat jeden člověk, protože materiálu bylo značné množství.“

V první polovině dubna zmizelo z Národního hřbitova Památníku Terezín celkem 824 destiček z bronzu se jmény lidí umučených tady během druhé světové války. Jejich hodnota byla odhadována na dva a půl milionu korun. Část ukradených destiček objevila policie ve sběrně v Nehasicích na Lounsku. V areálu hřbitova se nachází přes 2300 náhrobků. Na ty, z nichž destičky zmizely, byly instalovány nové z patinované pryskyřice ještě do 18. května, kdy se zde uskutečnila Terezínská tryzna. Do té doby hlídala pietní místo bezpečnostní agentura.

Památník Terezín poté připravil s ministerstvem kultury projekt na zabezpečení rozsáhlého areálu. V současné době na místě již pracuje odborná firma, která vyhrála výběrové řízení na dodavatele zakázky. „Do konce října by měly být skončeny práce a tím i zabezpečen Národní hřbitov a Židovský hřbitov,“ sdělil Jiří Janoušek.