Právě takto odpověděl Deníku na otázku, co má občan se sršněmi ve svém domě dělat, pokud ho hasiči odkáží na deratizační firmu, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Reagovali jsme přitom na zcela konkrétní případ, kdy v neděli Vladislav Vera z Velkých Žernosek nebyl u specializované firmy úspěšný. Díky svému povolání – je profesionálním hasičem – situaci zvládnul sám. Prostředky na likvidaci hnízda sršňů na půdě si dovezl z pracoviště.

„Pomoc HZS ČR je zdarma. Zdarma ale neznamená zadarmo. Práce Hasičského záchranného sboru je financována z daní občanů ČR. Kdyby hasiči otevírali byty všem, kteří si je omylem zabouchli, likvidovali na každé zahradě vosí nebo sršní hnízdo, případně odklízeli v zimě sníh ze střechy každého domu, kde vrstva přesáhla dvacet centimetrů, pravděpodobně by jim nezbyl čas na vlastní záchranářskou práci a nebo by HZS ČR byl pro státní rozpočet neúnosně drahou věcí. Zde je poměrně jasné, kde končí ochranná role státu a začíná odpovědnost občana za svůj majetek a zdraví,“ vysvětluje Marvan.

Představte si situaci: hnízdo sršňů mají v domě staří lidé se sníženou mobilitou, jednoho z nich bodne sršeň, způsobí mu anafylaktický šok, což má za následek smrt. Kdo bude za to zodpovědný, pokud se ti lidé předtím obrátili – s výsledkem stejným jako ve Velkých Žernosekách – na hasiče a poté na deratizační firmu?

„Pokud jsou bezprostředně ohroženy životy nebo zdraví lidí, hasiči vyjíždějí bez ohledu na to, zda se jedná o veřejné místo nebo soukromý dům,“ odpověděl mluvčí HZS Ústeckého kraje na konkrétní otázku.

Závažné případy? Vyjeďme!
Podle mínění profesionálního hasiče bydlícího v blízkosti velkožernoseckého Vladislava Very, jehož jméno Deník zná, nemusejí být výjezdy do soukromých objektů u tak závažných případů žádný problém.

„Nevidím důvod, proč by k nim neměli hasiči vyjíždět. Navíc na to máme vybavení. Takové bodnutí malého dítěte od sršně je hodně velký problém,“ tvrdí hasič.

Zákon o požární ochraně
Hasiči podle Lukáše Marvana vycházejí ze zákona o požární, který sice přímo nehovoří o hmyzích hnízdech, ale hovoří o přímém ohrožení života a zdraví občanů.

A to často nastává na veřejných, hodně frekventovaných místech. Například: roje u zastávek autobusů, v parcích s větším pohybem lidí, roje u škol, dětských hřišť, nemocnic, na letních dětských táborech a tak podobně.

„Plné znění zákona je možné si prostudovat na našich internetových stránkách www.hzsoul.cz,“ dodává tiskový mluvčí HZS Ústeckého kraje.

Co se dělo v Žernosekách?
„V neděli dopoledne jsme zjistili, že si nad schody na půdu postavili sršni hnízdo a ohrožují tím celou rodinu. Hasiči, kterým jsem volal, mi sdělili, že ze zákona mohou vyjet jen na veřejná prostranství a dali mi číslo na deratizační firmu. Tam mi řekli, že na tak velké hnízdo nemají prostředky a že mi nepomohou,“ uvedl v pondělním Deníku Vladislav Vera, povoláním profesionální hasič.

„Bohužel ne všichni mají takové znalosti a prostředky, aby si mohli pomoci sami. Proto by tu měl být někdo, kdo kdykoliv pomůže, když hasiči nemohou. Nebezpečný hmyz již způsobil řadu úmrtí,“ dodal.