Od 1. srpna mohou lidé ve Štětí podávat žádosti a zaevidovat se na radnici mezi zájemce o startovací byt. „Nikdo zatím žádost nepodal. První den nás ale kontaktovalo sedm lidí. Čtyři si z úřadu odnesli formulář, tři se ptali po telefonu,“ sdělila Deníku Milena Šmejkalová z odboru místního hospodářství.

Podle slov místostarosty Štětí Antonína Šimrala skýtá vyplnění formuláře pro žadatele úskalí. „Musí získat potvrzení, že městu na žádném poplatku nedluží,“ vysvětlil Šimral.

Ve třech domech v Okružní ulici je 35 bytů. „Pobyt v nich jsme prodloužili 19 nájemníkům, kteří o to požádali. Dvěma žadatelům jsme prodloužení nájemní smlouvy zamítli. Sedmi nájemníkům ještě nevypršela lhůta pěti let, sedm jich o prodloužení nepožádalo,“ vypočítal štětský místostarosta. Od 2. září město všem, kterým nájemní smlouvu prodloužilo, dramaticky zvedlo nájemné.

Ti, kdo nastupovali do bytů jako první a platili regulované nájemné 18,89 Kč za metr čtvereční, od 2, září platí 56,67 Kč věcně usměrňovaného nájemného. Navíc musí složit, stejně jako noví žadatelé ve věku do 35 let, kauci od 10 do 14 tisíc korun. Její výše se odvíjí od velikosti bytu.

„Trojnásobné nájemné oproti tomu, které platili doposud, vychází z občanského zákoníku. Podmínky nastupují takové, jaké jsou určeny ve smlouvě o přidělení dotace ministerstvem pro místní rozvoj,“ shrnul Antonín Šimral.

Město Štětí připravuje další objekt, v němž však nebudou startovací byty, ale bude sloužit v podstatě jako ubytovna. „S objektem v Pivovarské ulici jsme ve fázi zaplacení kupní smlouvy. Tím, že město k němu přikoupilo pozemek 2050 metrů čtverečních a šest garáží, se cena vyhoupla na 7,5 milionu korun,“ uvedl místostarosta.

Dům v Pivovarské by měl být k dispozici, jak Šimral formuloval, pro „lidi v hmotné nouzi“. Na rozdíl od nájemníků ve startovacích bytem budou mít tuto adresu uvedenu pouze jako přechodné bydliště.

Městský úřad nemá přehled, jaký přesně je o bydlení v bytech ve Štětí zájem. „Nevíme to, pořadník na byty jsme zrušili,“ uzavřel Šimral.