Příprava kluziště byla však nezbytná. Již zítra večer totiž na led nastoupí mladí hokejisté, kteří do Lovosic přijedou na soustředění. Do té doby musejí Lovosičtí připravit minimálně třícentimetrovou vrstvu ledu. V pátek dopoledne, po téměř dvou dnech chlazení, byla vrstva přibližně centimetrová.

Na koupališti přes 30 stupňů Celsia, na „zimáku“ minus
„Počasí se na pomalejší přípravě určitě podepisuje. Ale s tím bohužel nic neuděláme,“ konstatoval Roman Jelínek, pracovník TJ Lovosice, který v pravidelném časovém intervalu na plochu stříká litry studené vody. Po zmrznutí jedné vrstvy nastupuje znovu. „Když jsme začali ve středu s chlazením, byli jsme na pětadvaceti stupních Celsia. Teplota plochy postupně klesá. V pátek po poledni činila již minus tři a půl stupně,“ přibližuje Bedřich Frieser, provozní technik lovosického zimního stadionu.

Jen několik metrů od ledové plochy, jejíž teplota se pohybuje v záporných hodnotách jsou stovky návštěvníků lovosického koupaliště a užívají si tropických teplot. V doksanské meteorologické observatoři včera okolo patnácté hodiny naměřili třicet čtyři stupňů Celsia. Teplotní rozdíl mezi vnějším prostředím a kluzištěm tedy činil i přes třicet stupňů Celsia.

„Samozřejmě, že venkovní teplota není ideální pro přípravu ledové plochy, technika to však zvládne. Problém je, že na stadion občas zavane horký vzduch, ale i přesto se nám daří udržovat kvalitní povrch,“ říká Bedřich Frieser.

Zimní stadion zatím nebude přístupný veřejnosti. Příprava ledové plochy již v tomto termínu je z důvodu konání tréninků a soustředění hokejistů či krasobruslařských týmů.

Lovosičtí však nejsou jediní, kteří mají v provozu zimní stadion a ledovou plochu. Již před časem připravili led z obdobných důvodů jako v Lovosicích také v Roudnici nad Labem. „Ledová plocha byla připravena k užívání devatenáctého července,“ sdělil Deníku Vlastimil Sýkora, mluvčí roudnické radnice.