Časté kontroly
Provozovatelé pěstitelských palíren na Litoměřicku se shodují na tom, že celý proces od přijetí ovoce až po výdej zákazníkovy, je pod podrobným dohledem. „Každý protokol o přijetí ovoce nám celníci kontrolují. Navíc všechny dokumenty musíme uchovávat po dobu deseti let,“ říká Jan Härting ze Žitenické palírny. „Celníci ke mě jezdí na pravidelné i mimořádné kontroly,“ doplnil Josef Bareš, majitel palírny v Židovicích. Celníci se však nezaměřují jen na oficiální palírny.

Doma pozor
Svou pozornost směřují také na nelegální domácí destilační zařízení. Domácí výrobou alkoholu totiž dochází ke krácení spotřební daně a k „okrádání státu“. Spotřební daň z jednoho litru padesátiprocentní pálenky v současné době činí 133 korun. Tuto částku pěstitel zaplatí v ceně, za kterou palírna pálenku vyrobí.

„Na tyto kontroly se nyní zaměřujeme, protože probíhá sklizeň a příjem ovoce. Jde o namátkové akce,“ sdělil mluvčí Celního ředitelství v Ústí nad Labem Jiří Nejedlý.

V současné době přijímají pracovníci pěstitelských palíren třešně, višně, meruňky a začnou se švestkami. „V letošním roce jsme zkoušíme novinku, letní jablka. Zatím se ale potýkáme s problémem, že mají málo cukru, což znamená, že jejich výtěžnost bude nižší,“ říká Jan Härting.

Ačkoli se během jarních měsíců a začátku léta zdálo, že letošní úroda ovoce bude nadstandardně vysoká, v současné době jsou vyhlídky poněkud mírnější.

„Letošní úroda ve srovnání s předchozími roky nebude nijak vyčnívat. Žádná extrémně velká sklizeň nás nečeká,“ sdělil Deníku Vítězslav Houdek, který má na starost sady v klapském zemědělském družstvu.

Na Roudnicku ne, na Litoměřicku ano
Slušná úroda by mohla být podle Jana Härtinga v jablečných sadech. Jak dále upozornil Josef Bareš, kvalita a množství ovoce se v letošním roce opět lokálně liší. „Například na Roudnicku je nedostatek meruněk. Naopak z Litoměřicka volá spousta pěstitelů, že mají spoustu měruněk a nevědí, co s nimi,“ vysvětluje majitel Židovické palírny. Obliba pěstitelských palíren rok od roku narůstá. Na tom, že se pěstitelé na Litoměřicku postupně učí připravovat si svůj ovocný kvas stále v lepší kvalitě, se shodují pracovníci obou palíren.

Každým rokem pak podle nich přibývá zákazníků, kteří se snaží svou pálenku mít co nejkvalitnější. „Přibývá lidí, kteří si sami doma připravují vlastní kvas, což u nás bylo dříve ojedinělé, ale například na Moravě je to naprosto běžné,“ říká Jan Härting.

Nejlepší pálenka i vlastní archiv
V poslední době i na Litoměřicku přibývá lidí, kterým se příprava kvasu a degustace výsledné pálenky stala doslova koníčkem. Běžné jsou mezi malopěstiteli například soutěže v tom, kdo bude mít lepší pálenku, jednotliví pěstitelé si zakládají vlastní archivy, aby měli srovnání s předchozími ročníky a podobně.

Rady pracovníků pěstitelských palíren:

- Dovezené ovoce musí být velmi sladké a pokud možno i přezrálé (zejména letní ovoce), teprve pak je vhodné pro zpracování u nás na palírně. Líh nevzniká z ovoce, ale z cukru, který v ovoci do palírny přivezete.
- Chybou je předčasný sběr či sběr ovoce padaného, aniž se přesvědčíte, že ovoce určené pro pálení je velmi sladké.
- Neskladujte česané či setřesené ovoce u sebe doma, ale co nejdříve ho k nám dovezte.
- Dovezené ovoce musí být zdravé a čisté a teprve pak je vhodné pro zpracování v palírně. Červivost, ožer hmyzem a ptáky, otluky kroupami, ožeh sluncem, jizvy, praskliny nebo například strupovitost nám nevadí.