Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Píšťanské jezero: alternativa koupalištím nebo svinčík?

Píšťany - Největší jezero na Litoměřicku je méně oblíbenou letní destinací než bylo dříve. I přesto, že po chladných dnech a nedávném posypu jezera modrou skalicí je voda čistá, lidí na pláži během tropického víkendu nebylo mnoho.

29.7.2008 4
SDÍLEJ:

Píšťanská pískovna.Foto: Radim Tuček

„Na pískovnu moc nejezdíme. Bývá tam často špinavá voda i pláž. Je to škoda, kdysi to tam bylo moc pěkné,“ řekl Martin Vaněk z Litoměřic. Vybavení jako brouzdaliště, klouzačka a sprchy, které tu před několika lety byly, nechybí jen jemu.

Se situací je nespokojený starosta Píšťan Milan Šedina. „Sám tam nerad chodím. My bychom moc rádi udělali z jezera oblíbenou letní destinaci a zkultivovali jeho okolí, jenže břehy nám nepatří. Jejich nákup by nás stál patnáct ročních rozpočtů,“ řekl Šedina.

Pozemky kolem Píšťanského jezera získal v restitucích podnikatel Jan Putna, který je spravuje společně s příbuzným Ivanem Putnou. Podle svých slov už více než deset let uvažuje o jejich prodeji. K celé záležitosti se nechtěl příliš vyjadřovat, řekl jen, že prodej se v blízké době uskuteční „na padesát procent“.

PŘIPOJTE SE K DISKUZI POD ČLÁNKEM!

Hodnota pozemků kolem Píš'tan je podle Šediny asi dvanáct milionů korun. Přibližně tolik za ně Putnovi nabízela před několika lety holandská firma.

Začarovaný kruh
Pokud majitel pláže nemá dostatek prostředků, je její úprava začarovaným kruhem. Je možné získat peníze na její úpravu vybíráním vstupného. Ale k tomu, aby je majitel mohl vybírat, musí jeho pláž splňovat určité normy. Právě na splnění norem jsou ale potřebné peníze.

Problém vidí jinak Vladimír Římal, který má se dvěma společníky na tento rok pronajatou část pláže u poloostrova. „Že to tady není dokonale upravené, že tu běhají psi a že nevybíráme vstupné, to je náš záměr. My jsme chtěli vytvořit alternativu běžným koupalištím, kde zaplatíte peníze a přitom si tam nemůžete vzít ani psa. Nemyslím, že je potřeba ten režim nějak měnit,“ upozornil Římal.

Část pláže, kterou Římal spravuje, nechal před sezonou vyplet a vysekat, umístil na ni koše a každé ráno ji uklízí. Na pláži se navíc často konají soutěže a divadelní představení, o tomto víkendu se tu děti mohly podívat na loutkové představení.

Kanalizace
Dlouhodobým problémem píšťanské pláže je kanalizace. Již v červnu roku 2006 zastupitelstvo Píšťan upozorňovalo na to, že termíny, do kterých mělo být odkanalizování pláže zajištěno, nejsou plněny.

Nyní jsou podle starosty Šediny na kanalizaci napojeny pouze záchodky. Odpad ze stánků a z restaurace je vypouštěn do Labe nebo do země. Jeden ze stánků má být podle starostových slov do konce září zrušen, protože nemá stavební povolení. Majitel pozemků Jan Putna nebyl ochoten s Deníkem komunikovat.

Velké návštěvnosti by v těchto dnech mohly nahrávat vysoké teploty a čistota vody. Práškování modrou skalicí, které má zabránit přemnožení sinic, proběhlo před třemi týdny o víkendu. Na financování posypu se podílela města a obce ležící v okolí jezera – Velké Žernoseky, Žalhostice, Píšťany a Litoměřice.

AUTOR: Petra Šťastná

Líbí se vám prostředí u jezera v Píšťanech?

ANO

0 %

NE

40 %

MOHLO BY TO BÝT LEPŠÍ

0 %

PROSTŘEDÍ JE V POŘÁDKU

60 %

Hlasovalo: 10

Anketa byla ukončena

29.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení