Právě v těchto dnech totiž instalují do jablečných sadů novou, vzhledem k současnému stavu většiny sadů na Litoměřicku, revoluční technologii, která ochrání stromy a plody. Součástí systému je navíc speciální závlaha, s kterou stromy již nepoznají sucho. To by se mělo podepsat na velikosti a jakosti jablek. V budoucnu tuto technologii instalují zřejmě i do třešňových sadů.

Chmelnice v sadu
„Systém připomíná chmelnici, ale vše je v menším měřítku,“ shrnul ředitel klapského zemědělského družstva Otakar Šašek. Podle popisu Vítězslava Houdka, který má v klapském družstvu na starosti sady, jde o opěrnou konstrukci, která jednak povede stromy a dále na ni bude možné zavěsit sítě, jež sad ochrání proti špačkům a kroupám, popřípadě folii, která by zamezila nadměrnému přísunu srážek ke stromům.

Kroupy již ne
„Změna technologie byla nezbytná. V posledních letech nás čím dál častěji zasahují kroupy a poškozují jablka. Kromě toho jsou ve špatném stavu kolíky, na které máme v současné době stromy ukotveny. I když výrobce udával, že vydrží patnáct let, po pěti letech jsou uhnilé. Pokud se zlomí, zlomí také strom, který drží, a škody jsou veliké,“ vysvětluje Vítězslav Houdek.

Základem nové konstrukce jsou betonové, více než tři metry vysoké sloupky, které tvoří v pravidelných rozestupech soustavu, jež bude po jejich ukotvení propojena dráty.

Po dokončení budou sloupky společně s dráty tvořit pevnou opěrnou soustavu pro stromy v sadu, které díky větší výšce oproti současné technologii budou moci více vyrůst. Už to přinese větší výnosy. „Na druhou stranu budeme muset změnit technologii při sklizni. Vyšší stromy už nebude možné sklízet ze země,“ upozornil Vítězslav Houdek.

Sítě nahoru
Jednotlivé sloupky by měly být spojeny také na samém vrcholu. Pod soustavou drátů by tedy měla projíždět také veškerá sadařská technika. Právě na samý vrchol nové technologie bude možné upevnit speciální sítě jako ochranu před kroupami a špačky. „O pořízení sítí uvažujeme, je to ale další investice, jde o poměrně nákladný systém. Vzhledem k vývoji počasí v posledních letech to bude ale nezbytné,“ říká Vítězslav Houdek.

Závlaha v provozu
Důležitou součástí nového systému je také závlaha, kterou Klapští dokončili před několika týdny a nyní je ve zkušebním provozu. Podle Vítězslava Houdka však ještě není čas na srovnání. „Jak je závlaha efektivní, budeme vědět až příští rok,“ uvedl.

Zatímco závlaha se stala nedílnou součástí sadu, sítě proti kroupám budou Klapští natahovat jen při případném nebezpečí. „Praxe je taková, že se sítě natahují při prvním případném krupobití a balí se až po sklizni,“ vysvětlil Vítězslav Houdek. Nová technologie, která je běžná například v Holandsku nebo Rakousku, přijde Klapské na několik milionů korun. Dokončena by měla být v srpnu.