Přes všechny překážky si velkou návštěvnost udržuje kemp Chmelař v Úštěku. „Chatky máme z osmdesáti procent zaplněné, nemůžeme si stěžovat. I přes to špatné počasí jsme v nich stále měli ubytované návštěvníky. Ti se stanem přicházejí až nyní,“ upřesnil recepční kempu u jezera Tomáš Zika. Klientela úštěckého kempu je téměř stoprocentně domácí.

Zato do terezínského Autocampu Kréta, který je jako jediný otevřený celoročně, léto zatím nepřivedlo příliš zájemců. „Běžně je zaplněná asi jedna třetina lůžek, nyní tu ale máme ubytované jen dva lidi. Nevím, čím to je. Na srpen se k nám objednal zájezd, žijeme hlavně z takových nárazových akcí. Většina lidí se přijede jen podívat na Památník, přespí jednu noc a jede zase dál,“ postěžovala si provozovatelka Kréty Blanka Kudličková.

Posilování koruny
Majitelé největšího kempu regionu v Brozanech vědí, proč jim letos ubývají hosté. „S návštěvností to je strašné. Jsme asi na třiceti procentech naší kapacity. Může za to bezpochyby silná koruna, protože jsme zaznamenali úbytek především návštěvníků ze zahraničí,“ objasnil Jiří Trnka, jednatel společnosti, která kemp provozuje.

Jeho slovům neodpovídá zkušenost z Autokempu Slavoj Litoměřice. Ten nezaznamenal ztráty, i když téměř sto procent jeho návštěvníků pravidelně tvoří cizinci, především z Dánska, Německa a Nizozemí.

„Nyní tu je ubytováno asi 120 lidí, jsme spokojeni. Máme především stálou klientelu. V této sezoně se naši hosté mohou nově svézt ve výletní lodi nebo vláčku, který staví hned u naší brány,“ pochvaloval si Josef Hájek z litoměřického kempu.

Fakt, že jeho kemp nepostihl odliv návštěvníků ze zahraničí, je ale spíše výjimečný. „Úbytek cizinců je letošním celorepublikovým trendem. Naše země se totiž stala drahou destinací. Lidé sem pomalu přestávají jezdit proto, že tu je levno. Služby jsou vlivem prudce rostoucí koruny dražší, aniž by se změnila jejich kvalita. Provozovatelé ubytovacích zařízení proto budou muset do budoucna změnit své strategie, pokud nechtějí o výdělky od cizinců přijít,“ vysvětlil předseda ústecké sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Milan Nemrava.

Spokojení cizinci
Přes slova odborníků je možné v kempech na Litoměřicku narazit na zahraniční návštěvníky, kteří stále považují Českou republiku za zemi, ve které se dá za málo peněz zažít pěkná dovolená. To ostatně vyplývá z ankety Deníku na této straně. Velkou roli hraje u cizinců také zvyk a tradice. Někteří z nich zde strávili již mnoho prázdnin.

„Jsem tu letos s rodinou už pojedenácté. Moc se mi tu líbí, mám rád pivo, přírodu i místní obsluhu, na kterou jsem si za ta léta zvykl. Stejně jako na ostatní pravidelné návštěvníky kempu, ze kterých se stali mí přátelé. Pro letošek jsem inspiroval své dva sousedy a tak tu jsou v Litoměřicích na dovolené tři rodiny z jedné nizozemské ulice,“ upozornil Kimi Lindqrist, jehož snem je pozvat do kempu v Litoměřicích všechny své přátele a oslavit zde s nimi své čtyřicáté narozeniny.

AUTOR: Petra Šťastná