Peníze pomohou k dokončení
Mezi obce, kterým se dotaci podařilo získat, patří například Chodouny, Chotěšov, Trnovany, Velké Žernoseky, Vchynice nebo Třebívlice. Právě menší obce na Litoměřicku v poslední době finišují s výstavbou nových chodníků a dalších obecních komunikací. Mimořádná třísettisícová dotace je velkou pomocí například pro Židovické.

„Jsme rádi, že peníze dostaneme. Původně jsem myslel, že rekonstrukci chodníků budeme muset na rok přerušit právě z důvodu nedostatku financí,“ sdělil starosta Židovic Dušan Pollák.

Židoviční v současné době provádějí výběrové řízení na zhotovitele nových chodníků. S konkrétními pracemi by tu měli dělníci specializované společnosti začít v průběhu srpna. „Peníze půjdou na vybudování nového chodníku od obecního úřadu směrem na Roudnici nad Labem. Je to poslední úsek chodníků, který jsme ještě neměli hotový. Po jeho dokončení budou komunikace v obci nahrubo dokončené,“ vysvětluje židovický starosta. K získaným tři sta tisícům korun budou Židovičtí muset přidat dalších sto devadesát tisíc korun jako spoluúčast. S tím by podle Dušana Polláka obec neměla mít problémy.

Hotovo hlásí také Předonín
Další obcí, kde se blíží dokončení obecních komunikací, je Předonín, který spadá pod Bechlín. Obec obdržela rovněž třísettisícovou dotaci, vlastní spoluúčast pak tvoří dalších tři sta tisíc korun. „Nový chodník vybudujeme ve Špagátově ulici. Se začátkem prací počítáme v září. Touto fází budeme s chodníky v Předoníně končit,“ sdělil bechlínský starosta Alexander Suchý.

Téměř milion korun investují do nových komunikací v letošním roce také Vědomičtí. Ti si z mimořádné dotace „utrhnou“ šest set padesát tisíc korun a to hned na dvě akce. Jde o obnovu chodníků ulice Na Zavadilce a o stavební úpravy jedné z obecních komunikací třetí třídy. Spoluúčast obce bude dohromady činit dvě stě osmdesát tisíc korun. Celkem na Litoměřicko míří okolo šesti milionů korun. Peníze pocházejí z mimořádných zdrojů Ministerstva financí. Vedení Ústeckého kraje se na tyto účely podařilo získat přes dvacet milionů pro celý kraj.