Dílo významného architekta Vladimíra Nováka, které má zajistit bezpečné přecházení obyvatel města přes silnici s hustou dopravou a jehož rekonstrukce stála 26 milionů korun, bere za své.

„Lidi by si toho měli vážit a ne tu dělat bordel,“ poukazuje na nepořádek Petr Šírek z Lovosic. „Jsem pro zavedení městské policie a kamerového systému. Pomohly by pokuty – ale ty veřejné. Ne nějaké ty ty ty,“ dodává s razancí muž.

„Projíždím tu často s kočárkem. Objevují se tu rozbitý flašky od piva, psí exkrementy, nedopalky, papíry. Je to v lidech. Měli by si sáhnout do svědomí. Je to fakt nechutný,“ říká Radana Kárová. Další Lovosičané, Jaroslav Deus a Jiří Veselý, jí dávají za pravdu.

Zaměstnanec lovosických komunálních služeb Zdeněk Pfleger tu uklízí denně. „Koště, voda, rejžák. Když je tu nazvraceno, jsou tu fleky, které nejdou umýt. Je to hnus. Nosím si sem vodu v kýblích, schody drhnu rejžákem jak na vojně,“ popisuje svoji práci muž, který se stará, jak sám říká, o největší rajón.
Každý den musí dále projít a vyčistit podchod na Holoubkově i na Teplickém nádraží a k tomu i celý úsek města od podchodu u Besedy až po Lhotku.
Jak poukázaly především maminky s kočárky, starší děti tu dělají psí kusy. „Závodí tu na kolech, jezdí na skatech,“ dodávají s obavami.

„Je to nebezpečné. Zvlášť pro nás, když máme co dělat, abychom tu po rampách vyjeli,“ říká Miroslava Klímová, maminka vozíčkáře Patrika. „Jsou pro nás moc prudké. syn by to sám nezvládl,“ dodává.

V pracovních dnech a v sobotu je zde zajištěn denní úklid pracovníky města. Jedná se především o odstraňování nedopalků cigaret, papírů, plastových lahví, psích exkrementů, rozbitých lahví především od alkoholu.

Použili jste v nedávné době nový lovosický podchod u Besedy? Jak jste reagovali na jeho stav? Sdělte nám svůj názor a připojte se k naší diskuzi pod článkem!

„Vyzkoušeli jsme i strojní čištění vlastního podchodu a bezbariérových ramp, ale povrch je zdrsněn kvůli bezpečnosti chodců, takže hledáme jiný účinný stroj pro tuto očistu,“ uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje a správy města Martin Dlouhý.

Největším problémem, jak sdělil, je přístup lidí k tomuto podchodu. Po zrušení přechodu přes komunikaci I/30, hlavní tah z Ústí do Lovosic, se zvětšila intenzita pohybu chodců. Někteří se tento podchod pletou se závodní dráhou na kolech, skateboardech, jiní ho používají jako záchod a pro někoho je to vhodná příležitost pro odhození čehokoliv.

Nevyjímaje ani koňský trus, který se tu válel v pátek 13. června po celé části bezbariérového přístupu do podchodu z ulice Karla Maličkého. Na vlastní oči se o tom přesvědčil i sám starosta Jan Kulhánek.

„Nemám z toho radost,“ říká o nepořádku v podchodu starosta. „Spoléhám na to, že až bude v Lovosicích pracovat městská policie, každý si podobné věci rozmyslí,“ poznamenal s tím, že strážníci by měli vyjít v Lovosicích do ulic už začátkem září.

Upozornění na cyklisty projíždějící podchodem ale jako problém nevidí. „Při troše dobré vůle by se tam žádný úraz neměl stát,“ řekl starosta.