Lékaři litoměřické nemocnice právě testují speciální přístroj, který dokáže odhalit těžkou poruchu sluchu a hluchotu už u miminek.

Přestože počet těchto pacientů není vysoký, lékaři říkají: důležité je, aby se na případnou vadu přišlo co nejdříve. Nejlépe do jednoho roku věku dítěte. Zachrání se tím rozvoj jeho řeči a schopnost myšlení.

U žádného z deseti dětí, které tu lékaři zatím novým způsobem vyšetřili, vadu sluchu nezaznamenali.

Jak říkají, počet dětí narozených s vrozenou vadou sluchu není vysoký. V České republice je to 40 až 50 případů na sto tisíc novorozenců za rok.

„Z toho se dá předpokládat, že se v naší nemocnici při zhruba 800 narozených dětech ročně může závažná porucha sluchu vyskytnout jednou za jeden až dva roky. Statistika je ale pohyblivá. Navíc léčba dítěte by pak byla daleko náročnější a znamenala by i velkou psychickou zátěž pro rodinu,“ říká primář dětského oddělení Městské nemocnice v Litoměřicích Vladimír Rambousek.

Vyšetření sluchu se zatím provádí orientačně. Při pravidelných prohlídkách u obvodního lékaře, který použije například ladičku a dítě na její zvuk buď reaguje, nebo ne.

Vyšetření speciálním přístrojem dokáže odhalit těžkou poruchu sluchu i u starších dětí. Těch, které prodělaly například hnisavý zánět mozkových blan nebo dostávaly léky, které teoreticky mohou sluch poškodit. Adepty pro vyšetření mohou být ale i děti, které jsou po úrazu hlavy či prodělaly záchvatová onemocnění.

„Stoprocentně ale odhalí i simulanty, kteří by mohli hluchotu jen předstírat,“ tvrdí primář oddělení ORL (ušní, nosní, krční) Jindřich Franta.

Screening, to jsou ta vyšetření, která odhalí závažné nemoci v jejich časných stádiích, kdy pacient ještě nemá potíže a příznaky.

Nejen tedy povinná vyšetření na metabolické vady, testy na vyloučení příjice a ortopedické vyšetření kyčlí.

„Zhruba před třemi lety jsme tu díky očnímu vyšetření, které provádíme jako vyšetření nadstandardní, odhalili v krátké době po sobě tři případy zákalu oční čočky,“ říká primář Rambousek.

„Po vyšetření bříška ultrazvukem odhalíme u pěti až deseti dětí ročně nález závažnější vady ledvin a močových cest, který pak musíme sledovat spolu s dětským urologem,“ poukazuje na důležitost screeningových vyšetření.

A právě jedním z vyšetření, kterými by tu nyní miminka v prvních čtyřech až pěti dnech života prošla, by bylo i toto speciální vyšetření sluchu.

Přestože se cena přístroje pohybuje jen kolem sta tisíce korun, stane se litoměřická nemocnice po ústecké Masarykově teprve druhou v Ústeckém kraji, která ho bude využívat. V Litoměřicích to bude dětské oddělení a oddělení ORL. Odhadem na podzim. Nákup ředitel nemocnice Leoš Vysoudil potvrdil.

Jednání s pojišťovnami o úhradách vyšetření budou ještě probíhat.

„Podobné vyšetření bychom uvítali. Chtěli bychom mít jistotu, že je naše dítě zdravé,“ poznamenali Jaroslav Štíbr a Iva Čapková z Bohušovic.

„Děti jsou všetečné. Moje dcera si před 14 dny poškodila zvukovod. Byly jsme v nemocnici, ale naštěstí to není nic vážného,“ svěřila se Irena Holická z Rochova. „Myslím, že vše, co ve zdravotnictví pomůže, je dobré,“ dodala.