Málo zájemců o práci a navíc fyzicky náročnou je především v pěstování zeleniny a ovoce. Někteří zemědělci dokonce kvůli nedostatku pracovních sil museli již omezit svou produkci, popřípadě přijímají brigádníky ze zahraničí.

„Kromě obilovin pěstuji také zeleninu, ale jen v omezeném množství, protože je náročná na ruční práci. A do té se nikomu nechce, mám problém sehnat pracovníky,“ svěřil se Deníku Karel Tachecí, ekozemědělec z Budyně nad Ohří.

Další zemědělci a podniky, které se zabývají ovocnářstvím či zelinářstvím, řeší nedostatek zájemců o práci tím, že zaměstnají brigádníky ze zahraničí, nejčastěji ze Slovenska.

Studenti nečešou
„Máme již několik let velké problémy s brigádníky. Ze škol, jak tomu bývalo dříve, už žádní brigádníci nechodí, a tak musíme využívat zahraniční dělníky přes agenturu. Letos přijelo šest žen ze Slovenska, sedm studentů ze středních škol a češe také devět stálých zaměstnanců družstva. Studenti se příliš nehrnou, protože není možné platit je hodinovou mzdou. Jejich pracovní morálka je občas tak nízká, že načešou bednu za den, což je neefektivní, a tak platíme pracovníky podle toho, kolik načešou kilogramů,“ vysvětlil Vítězslav Houdek ze Zemědělského družstva Klapý, kde v těchto dnech dokončují sklizeň třešní.

Spoléhají na své lidi
Na síly svých kmenových zaměstnanců spoléhají také bohušovičtí zelináři. „Nyní sklízíme květák a kapustu, zásobujeme především supermarkety. Trápí nás výkupní ceny květáku, které tlačí dolu dovoz ze zahraničí. S pracovními silami zatím problém nemáme, ke sklizni využíváme našich stálých zaměstnanců. Brigádníky budeme poptávat až na podzim. To k nám jezdí většinou pracovníci ze Slovenska,“ uvedl Ivo Kadeřábek, ředitel Agrokomplexu Ohře.

„V červnu 2008 jsme evidovali celkem 4 344 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti nepatrně klesla, a to přesně na 6,92%. Ve stejném období loňského roku byla míra nezaměstnanosti podstatně vyšší, a to přesně 8,41 procenta,“ shrnula Sandra Trestrová z litoměřického úřadu práce.
Míra nezaměstnanosti na takto nízké úrovni byla v okrese Litoměřice naposledy před jedenácti lety.