Autobusové nádraží Lovosice? Připravili návrh rekonstrukce

„Autobusy tu parkují ve dne v noci. Hlavně poránu je tu hluk, kouř, smrad z výfuků. Nelíbí se nám ani to, že si tady řidiči místo na nádraží odbíhají na záchod jen tak do křoví,“ poukazují na hlavní problém Jaroslava Benáková a Vlasta Rychtárechová. Obyvatelé domu č. 323/24 – 26 proto sepsali petici a s ní se obrátili jak na město, tak na kraj.

Město zatím pomohlo v tom, že nechalo přemístit autobusovou zastávku z místa před jejich domem o pár metrů dál. Cestující se totiž schovávali před deštěm pod stříškou u vchodu do domu, školáci tu při čekání na spoj odkládali svoje brašny, a tím místním komplikovali přístup do domu.

Druhý krok udělali sami obyvatelé domu. Zhruba před měsícem si nechali vyměnit na vlastní náklady stará okna za plastová, což hluk v bytech částečně snížilo. Razantní změny by ale přinesla až rekonstrukce prostoru autobusového nádraží.

„Podle návrhu by tu autobusy nemohly parkovat v takové míře jako dnes. V úvahu připadají pouze dvě parkovací místa pro stání těch autobusů, které by následně najížděly na zastávky,“ říká Martin Dlouhý, vedoucí odboru regionálního rozvoje a správy města.

Zúžené nevyužívané plochy by přinesly víc parkovacích míst pro osobní auta; ze současných 12 na 18 a vzniklo by i dalších 17 u budovy pošty včetně dvou míst pro invalidy. Nové nástupní ostrůvky. Více přechodů pro chodce. Pro cestující bezbariérové nástupy a výstupy z autobusů. Každé z pěti stanovišť by mělo svůj přístřešek, lavičku i odpadkový koš.

„Úpravy by se v žádném případě nedotkly stávajících stromů a keřů,“ zdůrazňuje Dlouhý. Sám ale přiznává: bez dotace to nepůjde. Zda projekt dostane šanci, musí rozhodnout radní a zastupitelé.

Lovosičané se mohou s návrhem nové podoby autobusového nádraží seznámit na www.meulovo.cz nebo ve vestibulu radnice. Připomínky mohou vyjádřit do 1. srpna.