„Byl tu trávník, teď tu jsou hromady hlíny a kamení. Malé děti po nich lezou. Nikde žádná cedule, co se tu bude dít. Strašně nám to vadí. Chodily jsme sem hrát vybíjenou a fotbal,“ říkají školačky Denisa Voženílková, Sandra Hauptmannová, Kristýna Vránová a Jarka Voženílková, kterým teď pro míčové hry bude muset stačit hřiště s asfaltovanou plochou v těsném sousedství.

Podle městských úředníků se ale jedná o úpravy, které mají po letech vrátit zahradu mateřské školy do jejího původního stavu. Původní plochu zahrady tu ještě dnes naznačuje betonová podezdívka bývalého plotu.

Dětí ve školce je více
„Je pravda, že se úpravou zmenší prostor, který dosud využívaly děti žijící na sídlišti. Dětí ve školce ale přibývá, takže je třeba, aby měly dostatečně velkou zahradu s herními prvky tak jako ostatní mateřské školy. Konkrétně jde o prolézačku, altánek, domeček na hraní, hřiště se zpevněným povrchem, pergolu, lavičky a další prvky splňující normy EU,“ vysvětluje Lenka Brožová, pracovnice odboru životního prostředí Městského úřadu Litoměřice.

Pro velký zájem rodičů tu byla loňského 1. září nově otevřena logopedická třída pro děti s vadami řeči. „Tuto třídu zde budeme provozovat i nadále. Dětí s vadami řeči je stále hodně a není problém ji naplnit,“ potvrdila Jiřina Benešová, ředitelka litoměřických mateřských škol.

Náklady 2,5 milionu
Rekonstrukce zahrady bude probíhat v průběhu července, kdy je školka mimo provoz. Město za ni zaplatí zhruba 2,5 milionu korun. Zahrada bude sloužit pouze potřebám dětí, které školku navštěvují.

„Město Litoměřice postupně modernizuje nejen hřiště základních škol, ale i zahrady mateřských škol. V letošním roce je v rozpočtu města připraveno 5,5 milionu korun na rekonstrukci zahrad mateřských škol v Plešivecké a Mládežnické ulici,“ upřesnila Eva Břeňová, mediální zástupce města.

Ve školním roce 2007–2008 navštěvovalo 33 tříd mateřských škol v Litoměřicích 750 dětí. K zápisu letos přišlo tři sta dětí, přijato jich bude 225.

„Maminkám, které zůstávají na mateřské dovolené do čtyř let věku dítěte a měly zájem dávat děti do školky na čtyři hodiny denně, jsme nabídli otevření nové třídy v MŠ Baarova ulice od ledna 2009,“ říká Jiřina Benešová.

Z 22 maminek, které projevily zájem, nakonec pouze pět dodalo požadované doklady k přijetí dítěte. Ostatní vzaly svoji žádost zpět s tím, že počkají na příští školní rok. Nová třída tak otevřena nebude.