„Se žněmi jsme začali v úterý, ve středu jsme měli sklizených sto padesát hektarů ozimého ječmene. Průměrný výnos máme zatím 6,2 tuny z jednoho hektaru, což je velice slušné,“ sdělil Deníku Petr Müller, hlavní agronom straškovského Asturu, který patří mezi největší zemědělské podniky na území bývalého okresu Litoměřice.

Ve srovnání s loňským rokem mají zatím zemědělci důvod k oslavám. Loňské výnosy se totiž pohybovaly přibližně okolo čtyř až pěti tun z hektaru. Na vině tehdy byla dlouhotrvající sucha, která vystřídalo krupobití.

„Zatím sklízíme třešně a silážní oves. Se sekáním obilí začneme přibližně do deseti dnů. Nerad bych něco zakřikl, ale pokud ještě nepřijde nějaká pohroma, tak by výnosy mohly být velice slušné, odhaduji okolo šesti tun z hektaru, což už dlouho nebylo,“ potvrdil Otakar Šašek, ředitel Zemědělského družstva Klapý.

Vzhledem k současné situaci na polích a trhu s obilím zatím nehrozí zdražování například pekárenských výrobků v důsledku drahé mouky, jejíž cenu by nahoru hnal nedostatek obilí na trhu.

„Pokud pekárenské výrobky zdraží, rozhodně to nebude kvůli neúrodě, nebo drahému obilí,“ říká Otakar Šašek.

„Kvůli ceně základní suroviny, tedy obilí, rozhodně ke zdražení nedojde. I když bych nerad něco zakřikl. Jisti úrodou si budeme, až bude obilí v sýpkách, nebo nejlépe prodané,“ upozornil Petr Müller.

Poměrně pozitivní je také situace na trhu s obilím, kde se nadále drží slušné výkupní ceny. „Jdou stále dolů, což je v tomto období obvyklé, ale v porovnání s loňskými cenami na začátku žní je situace ještě dobrá,“ konstatoval Petr Müller.

Podle Otakara Šaška se letošní ceny ve výkupu nejspíše ani nedostanou na loňskou úroveň. „Nejspíše k tomu nebude důvod. Možná ještě nepatrně klesnou,“ říká ředitel klapského zemědělského družstva.

Po loňských žních dostávali zemědělci v průměru až přes šest tisíc korun za tunu obilí. Důvodem byl především nedostatek této suroviny na trhu. Letos by se výkupní cena mohla pohybovat okolo pěti tisíc korun za tunu.