„Plavčice na poslední chvíli zachránila život malého chlapce, který zůstal ve vodě sám. Na koupaliště přišel chlapec v doprovodu svého otce, který se však v době události občerstvoval u stánku s pivem. Po ošetření dítěte jsme tatínka museli vyvolávat rozhlasem,“ popsal nedávný případ Ladislav Beneš, provozní vedoucí litoměřického koupaliště.

To však není zdaleka jediná událost. „Letošní sezona je z tohoto pohledu katastrofální. Někteří rodiče jsou naprosto bezohlední. Nechávají ve vodě i děti, které nemají s plaváním žádné zkušenosti, nebo je dokonce pouštějí na klouzačku naprosto bez dozoru. V našich silách samozřejmě nemůže být ohlídání každého takového dítěte. Každé by muselo mít svého plavčíka, nebo osobu, která nad ním bude stát. Zastávat funkci rodiče opravdu nemůžeme,“ upozornila Hana Lukešová, plavčice na litoměřickém koupališti, která zasahovala u uvedeného případu.

Jednoznačně vypovídající je také počet událostí zapsaných v knize úrazů litoměřického koupaliště. Od roku 2006 je to třináct případů, z toho v letošním roce se stalo již pět událostí. Kromě toho, že nepozorností rodiče riskují zdraví svého dítěte, jednají také proti řádům koupališť. „Do vody pouštíme jen děti starší šesti let. Mladší sem mohou jen s doprovodem starším osmnácti let. Ale i tak je to s malými dětmi problém. nejdůležitější je jednoznačnbě prevence, neustále je upozorňovat na to, co mohou a co nemohou,“ vysvětluje Vladimír Broul, mistr plavčík na lovosickém koupališti.

Právě v těchto dnech mají plavčíci zatím nejvíce práce v letošní sezoně. „V úterý přišlo přibližně třináct set návštěvníků. Očekávám, že středa bude ještě úspěšnější,“ sdělil provozní vedoucí litoměřického koupaliště. „Díky tomu, že je náš areál menší, než například v Litoměřicích, na bezpečnost se dohlíží mnohem lépe. Vážné úrazy se nám zatím vyhýbají. Zatím máme slušnou návštěvnost. V průměru je to v těchto dnech okolo dvou set lidí,“ doplnil Vladimír Broul.

Děti jsou často bez dozoru, říká Beneš

Na litoměřickém koupališti na Písečném ostrově pracuje Ladislav Beneš již sedmadvacet let. Jak sám říká, rodičovskou nezodpovědnost v takové míře, v jaké jí je svědkem letos, nepamatuje. „Klidně si odejdou na pivo a dítě tu nechají bez dozoru,“ stěžuje si.

Kolik se letos na koupališti stalo nehod?
Včerejší událost, kdy musela plavčice oživovat poloutopené dítě, je letošní jedinou závažnější nehodou. Ale plavčíci vyhánějí z bazénů malé děti bez dozoru několikrát denně.

Kolik plavčíků hlídá koupaliště?
Celkem asi osm. Ale stav plavčíků není pokaždé stejný. Záleží na tom, kolik v ten který den přijde na koupaliště lidí.

Nepřemýšlíte o tom, že byste jich přijali více?
Problém není v tom, že by plavčíci v tomto počtu nezvládali uhlídat koupaliště. Chyba není na naší straně, ale rodiče jsou nezodpovědní. Pokud plavčík pořád jen vyhání děti z vody a hledá někoho, kdo je má na starosti, tak potom nemá čas na svou práci. Bazén je prakticky nehlídaný.

Jaké atrakce jsou nejnebezpečnější?
Nejvíc nehod se tradičně stane na tobogánu. Malé děti zase nejčastěji utíkají z brouzdaliště do bazénu, který je bezprostředně za ním. Tam samy nemají co dělat. Včerejší nehoda se stala právě v tomto bazénu.

Proč je podle vás zrovna letošek tak výjimečný?
Jako je někdy rok na meruňky, tak je letos rok na nezodpovědné rodiče. Přijde mi to jako letošní fenomén. Je mi jasné, že si děti nemohou uvázat na provázek. Ale tady to opravdu nefunguje jako v mateřské školce – že rodiče přivedou děti a my se o ně postaráme.