Novou vyhlášku, která upravuje pohyb psů na veřejném prostranství města Štětí schválili minulý týden místní zastupitelé. Na dodržování vyhlášky budou dohlížet městští strážníci. „Porušení této vyhlášky budeme řešit stejným způsobem jako v případě jakýchkoliv ostatních zákonů a vyhlášek,“ ujistil ředitel štětské městské policie Jiří Hykl. Zároveň však přiznal, že při případném postihování porušení této vyhlášky budou strážníci postupovat individuálně.

„Samozřejmě budeme přihlížet k okolnostem a osobě pachatele. Důležité bude například to, zda půjde o opakovaný delikt a podobně. Porušení vyhlášky lze řešit také domluvou,“ poznamenal Jiří Hykl, který se na tvorbě vyhlášky podílel.

Podobně se na tuto problematiku dívají také litoměřičtí městští strážníci. V Litoměřicích obdobná vyhláška platí již delší dobu. „Při kontrole se zaměřujeme především na parky. Do určité míry jsme tolerantní. Rozlišujeme a rozdílně postihujeme chovatele. Je rozdíl mezi volně puštěným jorkšírem a rotvajlerem,“ vysvětluje Ivan Králik, velitel litoměřických strážníků.

Podobná vyhláška platí také v Lovosicích. Jsou v ní vymezeny ulice, kde je možný pohyb psů pouze na vodítku a s použitím náhubku.

Městem, kde není pohyb psů na veřejném prostranství nijak upraven, je například Roudnice nad Labem. „V současné době v našem městě žádná taková vyhláška neplatí. Zda by tu měla být, nebo ne, je složitá otázka,“ sdělil Martin Müller, velitel roudnické Městské policie.

Na rozdíl od Litoměřic nebo Lovosic ve Štětí dosud žádná pravidla pro pohyb psů na veřejnosti neplatila a strážníci se v problematických situacích tak neměli o co opřít. „Na dodržování vyhlášky budeme přísně dohlížet například během konání veřejných akcí, jakou bylo nedávné Fedo. Je nepřijatelné, aby se na veřejnosti pohyboval pes bez dozoru, náhubku a ohrožoval ostatní obyvatele,“ říká Jiří Hykl.

Postihem pro chovatele, který vyhlášku nebude dodržovat, může být na místě až tisíc korun. V přestupkovém řízení to však může být až dvacet tisíc korun.

„Jde o rozlišení mezi tím, zda bude pes volně puštěný, ale pod dozorem chovatele, který jej může přivolat a ovládat, nebo zda se bude pes naprosto bez kontroly pohybovat mimo dosah majitele. V takovém případě přestupek bude řešit obec s rozšířenou působností. V našem případě tedy Litoměřice. Zde se pokuta může skutečně vyšplhat až ke dvaceti tisícům,“ dodal Jiří Hykl.