Pokud se prodej podaří uskutečnit, ke strojům by se mohla vrátit převážná část z 210 původních zaměstnanců. Na celou transakci je zatím uvaleno informační embargo. „V tuto chvíli mohu jen potvrdit, že o koupi závodu vyjednáváme. Smlouva zatím není podepsaná,“ uvedl Melvin Račinský z Mondi Packaging.

Podle informací Deníku je již téměř definitivně jasné, že k obchodu mezi dvěma světovými papírenskými giganty skutečně dojde. V bývalém areálu společnosti Norske Skog by však již neměla být obnovena výroba novinového papíru, která má ve Štětí padesátiletou tradici.

„Pokud by došlo k prodeji areálu, bylo by smluvně zakotveno, že výrobce se musí zaměřit na jiný sortiment,“ uvedl již před časem Tomáš Bujna, finanční manažer a manažer lidských zdrojů a komunikace štětského závodu Norske Skog.

„Pokud bychom závod Norske Skog získali, s největší pravděpodobností bychom se věnovali výrobě našeho současného sortimentu. Nemáme ambice zapojit se do trhu s novinovým papírem. Vzhledem k důvodu ukončení jeho výroby ve Štětí by to byl nesmysl,“ potvrdil Melvin Račinský.

K uzavření závodu došlo kvůli špatnému stavu na světových trzích s novinovým papírem. Nejvyšší orgán nadnárodního kolosu Norske Skog tak rozhodl o uzavření několika továren po celém světě, mezi kterými byl i závod ve Štětí. Cílem má být podle Tomáše Bujny snížení množství novinového papíru na světových trzích a tím zvýšení jeho ceny.

V současném výrobním programu Mondi Packaging ve Štětí je například buničina nebo pytlový a balicí papír. A právě tento sortiment by mohl být po úpravách vyráběn na papírenském stroji v bývalém závodě Norske Skog. Podle dobře informovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, by k obnovení výroby mělo dojít v delším časovém horizontu.

Za dva roky
„Měly by to být přibližně dva roky. Zdá se, že určitou dobu bude zařízení zakonzervováno a nějaký čas pak potrvá úprava a rekonstrukce techniky,“ sdělil zdroj, který si své jméno nepřál uvést z důvodu citlivosti celé finanční operace. I přesto jde o pozitivní vývoj pro bývalé zaměstnance Norske Skog. Část jich již do Mondi Packaging byla přijata.

Město: jsme rádi
„Jsme samozřejmě rádi, že vývoj nabral tento směr a papírenský stroj se opět rozjede. Možnost, že areál odkoupí sousední Mondi, se nabízela již od začátku a já jsem ráda, že se tak skutečně stalo. Je to důležité především z důvodu zaměstnanosti,“ sdělila starostka Štětí Zdeňka Rulíšková, která v místním papírenském průmyslu pracovala 32 let.

Brány závodu Norske Skog se uzavřely 31. května a převážná většina zaměstnanců dostala výpověď ke konci června. I přes počáteční obavy zástupců města Štětí a úřadu práce o to, že se zvýší nezaměstnanost ve městě a přilehlém okolí, se zatím zdá, že situace by neměla být nijak tragická.

Slušné odstupné
Prvním předpokladem pro „spokojený“ odchod ze společnosti Norske Skog mělo být podle informací Deníku velkorysé vyrovnání ze strany společnosti se svými zaměstnanci.

„Na konečné verzi podmínek ukončení pracovních poměrů se zaměstnanci jsme úzce spolupracovali s naší odborovou organizací tak, aby bylo dosaženo oboustranné dohody. Podrobnosti těchto podmínek sdělovat nebudeme,“ uvedl Tomáš Bujna.

Trh pomohl
Pro odcházející zaměstnance byl připraven také Trh pracovních příležitostí, který měl ve Štětí rekordní účast jak se strany zaměstnavatelů, tak ze strany zájemců o novou práci.