"V České republice jsme již dva roky. Přijíždíme z Liberce, kde jsme žili pohromadě v jednom pokoji,“ řekla v úterý Odina Karimova, matka pěti dětí, jejíž rodina, jak se svěřila, utekla z vlasti před válkou. „Tady se nám líbí. Budeme mít větší byt a je tu klid,“ poznamenala žena.

Děti umí česky, v září nastoupí do místní školy. Abdumadjit Karimov zde bude zaměstnán jako pracovník na veřejně prospěšné práce.

Starosta Podsedic Robert Kopecký doufá, že se rodina s obcí sžije. Rodiny kazašských Čechů zde totiž podle něj nevydržely kvůli odlišné mentalitě.

„Nevyvolávaly konflikty, jen byly zvyklé žít jinak,“ říká starosta Kopecký. „Nejstarším členem obou spřízněných rodin a jejich autoritou byla matka, která měla, bohužel, patologický odpor k práci. Od státu dostaly přehnaně peněz, až to bylo demotivující. Měly problémy s denním režimem, vadila jim disciplina. Do práce, kromě této matky, která nikde nevydržela, ale ostatní chodili,“ shrnul Kopecký.

Ministerstvo vnitra poskytlo peníze na jazykové vzdělávání krajanů, na asistenta, aby rodinám pomohl s jednáním na úřadech, na základní vybavení jejich domácnosti i startovné – peníze, které pomohly rodinám první měsíc financovat chod domácnosti, než její členové nastoupí do zaměstnání.
Obci, která krajany přijala, poskytlo dotaci na opravy bytového fondu a obecní infrastrukturu. S podmínkou, že krajané zůstanou alespoň pět let.
Podsedičtí tak získali zhruba 900 tisíc korun. Za ně upravili nebytové prostory na dva byty, opravili část chodníků a zbytek tvoří rezerva na nákup budovy obchodu, kterému zatím brání nevyjasněné majetkové vztahy.

Na Litoměřicku se do programu přesídlování krajanů z Kazachstánu do České republiky zapojily obce Podsedice a Hoštka. O všech pět rodin kazašských Čechů nakonec přijde i ona. Jedna z rodin se z Velešic, kde bydlely už od loňského léta, odstěhovala před měsícem, další tři odešly ke včerejšímu dni.

Nový domov podle starosty Hoštky Miloše Grubera našly v České Lípě. Na podzim za nimi odejde i ta poslední. „Je to jejich rozhodnutí. Problémy s nimi nebyly,“ sdělil starosta Gruber.

„Aktivitu těchto rodin vítáme. Ukazuje se, že jsou schopny postarat se samy o sebe,“ říká Pavel Dymeš z odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.
Projekt přesídlení krajanů z Kazachstánu do České republiky skončil. S dalšími přesuny se již nepočítá. Ze 47 rodin, což představuje asi 160 lidí, se zpět vrátily jen tři rodiny. Z toho dvě právě z Podsedic.

Byty, které pro ně obce za finanční podpory opravily, prázdné nezůstanou a obce dotace vracet nebudou. „Místo krajanů se do nich nastěhují uprchlíci. Do úvahy přichází řada zemí z celého světa. Budou to osoby, které už azyl v České republice získaly,“ dodal Dymeš.