Dárců krve přibývá
„Dárci krve v našem regionu nereagovali na mediální zprávy, které vyzývaly dárce, aby v měsíci červnu nechodili darovat krev. Naopak. Počet nových zájemců o darování krve stoupá,“ potvrdila Olga Šotnarová z Oblastního spolku Českého červeného kříže v Litoměřicích.

„Ke Světovému dni dárců krve, který připadá na 14. červen, náš oblastní spolek ČČK organizoval dvě akce „Jdeme dát krev – policisté a hasiči“. Odběr nových dárců krve z řad policistů a hasičů se uskutečnil dne 13. května na Transfuzní stanici v Ústí nad Labem a dne 21. května v Litoměřicích.

Akce byla zaměřena na propagaci dárcovství krve. Celkem se odběru v Ústí nad Labem zúčastnilo 48 dárců a v Litoměřicích 25 dárců krve,“ uvedla.
Od začátku roku 2008 se uskutečnilo celkem 43 odběrů; 11 v Lovosicích, 16 v Roudnici nad Labem, 16 v Litoměřicích.

Celkem na těchto odběrech byla odebrána krev 1 536 dárcům: 417 dárcům v Lovosicích, 511 dárcům v Roudnici n.Labem a 608 dárcům v Litoměřicích.

Plakety a zlaté kříže
V prvním pololetí roku 2008 byli celkem oceněni čtyři dárci zlatým křížem 3. stupně, 16 dárců zlatou plaketou Dr. Jánského, 13 dárců stříbrnou a 27 dárců bronzovou plaketou.

Zlatou plaketu dárce krve získává po dosažení čtyřiceti odběrů krve, stříbrnou po dvaceti odběrech, bronzovou po deseti odběrech a zlatý kříž za 80 odběrů krve. Nejčastější je výskyt skupiny A (43 %), dále 0 (42 %), B (11 %) a AB (4 %).

„Krevní skupina 0 je tzv. univerzální skupinou, kterou je možné například z důvodu časové tísně podat kterémukoli příjemci, protože proti erytrocytům této skupiny nemůže mít nikdo protilátky,“ připomněla Olga Šotnarová. „Na druhou stranu osoba skupiny AB může dostat krev kterékoli jiné krevní skupiny, protože neobsahuje protilátky,“ dodala.

„Nepřestanu dávat krev. Beru to jako výraz solidarity. Mně to neublíží, jinému pomůže. Člověk nikdy neví, kdy ji bude sám potřebovat,“ poznamenal Miroslav Gintner, když před několika dny přebíral v Litoměřicích po 20 odběrech stříbrnou plaketu.

Vychovali nás k solidárnosti, říkají

Svoji krev už darovali více než osmdesátkrát. Zadarmo. Soucítí s lidmi, pro něž darovaná krev znamená záchranu života. Navíc věří, že i k nim se jednou někdo zachová solidárně. Eva Vysoká z Litoměřic, Jiří Bohatec ze Soběnic a Lubomíra Marešová z Nučniček byli v minulých dnech za úctyhodných více než 80 bezplatných odběrů krve oceněni zlatým křížem 3. stupně.

„Krev jsem začal dávat už jako voják základní vojenské služby. Můj mladší syn měl zdravotní problémy a potřeboval krev, což byl jeden z důvodů, proč krev stále daruji. Zaplatit bych za ni nechtěl v žádném případě. Jednou ji dám já a příště ji třeba budu potřebovat sám,“ říká Jiří Bohatec. „Já jsem krev začala darovat už jako svazačka. Nikdy to nebylo kvůli nějakým výhodám. Mám čtyři děti a říkám si, že kdyby krev samy někdy potřebovaly…,“ zamýšlí se Lubomíra Marešová.

„Můj syn si jednou rozřízl ruku o sklo. Pak upadl do bezvědomí. Řekla jsem si, že krev za manžele, co mu ji darovali, vrátím,“ říká Eva Vysoká. „Krev za peníze jsme nikdy nedávali. Jsme starší generace, byli jsme vychováni k solidárnosti. Uvědomuji si, že je krev nenahraditelná, že pomůže nejen lidem po nehodě, ale že díky ní mohou probíhat operace srdce, ledvin… Je mi 65 let a je mi líto, že jsem právě teď musela kvůli věku s dárcovstvím přestat,“ dodala žena.