Samosprávy na Litoměřicku, které si pořídily před několika lety laserové radary v ceně přibližně půl milionu korun, mohou přístroje doslova vyhodit oknem, případně se jich se ztrátou zbavit prodejem. Ale komu?

Největší obavy mají ze schválení novely v podobě, jakou opustila Poslaneckou sněmovnu, v Křešicích. Obec se na zakoupení radaru, který mají Litoměřice, podílela částkou 180 tisíc korun. Za tři roky od začátku měření tady mohli s uspokojením konstatovat, že řidiči se naučili při průjezdu obcemi Třeboutice, Křešice a Nučnice, ležícími na frekventované silnici II/261, respektovat nejvyšší povolenou rychlost. Co by ztráta možnosti měřit pro Křešické znamenala? „Jednoznačně návrat situace o několik let zpět. Řidiči by tudy znovu začali jezdit rychle, protože dopravních policistů je málo a nemohou častější měření po celém okrese zvládnout,“ je přesvědčen vedoucí litoměřického odboru dopravy a silničního hospodářství Ivo Perna.

S jeho vyjádřením naprosto souhlasí starostka Křešic Ludmila Juříková. „Je to pěkná blbost,“ spustila naopak na adresu diskutovaného ustanovení novely policejního zákona. „Nejvíce mě vytočilo tvrzení stínového ministra vnitra Jeronýma Pejce z ČSSD, že obce zneužívají radary k naplnění svých pokladen. Vůbec se ale nezmínil, že šetříme policii práci a preventivně tím přispíváme k bezpečnosti silničního provozu,“ uvedla křešická starostka s tím, že obec na pokutách sice loni získala 150 tisíc korun, ale to není pro rozpočet nijak výrazná částka. „Pokud zákon takto projde, to, o co jsme snažili, přijde vniveč,“ ví Ludmila Juříková.

Radar má i Štětí, kde strážníci měří povolenou rychlost na různých místech někdy i dvakrát či třikrát týdně.