Jak sám tvrdí: cílem projektu je dostat turisty do regionu a nabídnout jim zázemí a vyžití pro volný čas, aby pouze neprojeli, ale zdrželi se tu. Záměr překvapil. Někteří ho vítají, jiní vidí jako science fiction.

V létě kolo, turistika a v zimě lyže
Přístup do areálu by z důvodu ochrany přírody umožňovala pouze lanovka. Přepravovala by turisty, cyklisty, tělesně postižené, kočárky. Součástí areálu by byla bobová dráha dlouhá necelé tři kilometry, lanový park s prolézačkami, přírodní naučná stezka, rekreační cyklistická stezka Opárenským údolím do Mariny a vodní naučný svět u píšťanského jezera s celoročními vodními sporty.

V zimě by měli návštěvníci areálu k dispozici sjezdové tratě v délce téměř pět kilometrů. Počítá se s případným zasněžováním technickým sněhem.
„Na Lovoši si pak představujeme nějaký architektonický objekt, například malý Ještěd. S restaurací s vyhlídkou na České středohoří,“ říká Miroslav Cink, jednatel a manažer přístavu Marina Labe s.r.o. v Píšťanech.

„Zpočátku jsem koukal,“ podotkl lovosický starosta Jan Kulhánek. „Projekt je sice zajímavý, ale prvotní informaci musíme nejdříve zažít,“ říká starosta.
Předkladatelé záměru, společnosti Petr Bohner – KERS a Marina Labe, teď hledají podporu u obcí, kraje i státu. Jednání již probíhají.

„Pokud projekt dostaneme do územního plánu kraje, měli bychom snadnější přístup k dotacím a mohli bychom tak získat až 85 procent z žádané částky,“ vysvětluje Cink.

Sportovně–rekreační areál má vyrůst v 1. zóně Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Jednání s její správou budou teprve probíhat. Své si řekne i Klub českých turistů, který má na Lovoši turistickou chatu.

Předsedkyně odboru Klubu českých turistů Lovosice Jiřina Šiklová byla v úterý otázkou na záměr propojit Marinu s Lovošem zaskočená. „Zatím mě s projektem nikdo neseznámil. Nikdo mě v tomto směru neoslovil,“ řekla překvapeně.

„Potřeboval bych o něm více informací,“ staví se zatím k projektu rezervovaně starosta Malých Žernosek Petr Liška. „ Vítám jakoukoli aktivitu na podporu cestovního ruchu, která nenaruší hodnoty krajiny v regionu a nezatíží životní prostředí,“ zdůraznil.

Výstavba by šla rychle
V první etapě prací by byl postaven objekt s rozhlednou, ubytováním pro turisty a lanovka, následně pak sportoviště. „Pokud bychom na stavební povolení čekali zhruba tři roky, samotná výstavba by podle mých odhadů mohla trvat jeden rok,“ myslí si Miroslav Cink, jednatel a manažer přístavu Marina Labe v Píšťanech.

Podporu vyjádřili Litoměřičtí
„Znám projekt velice dobře, i když se nás jako Litoměřic netýká. Zprvu jsem byl překvapený, ale líbí se mi. Je hodnocen jako smysluplný a zajímavý,“ řekl lovosickým zastupitelům místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík.

„Letos se nám podařilo zprovoznit osobní lodní dopravu po Labi. Umím si představit, že by turisté mohli využít i tototo spojení a v podstatě z lodě se dostat lanovkou až na Lovoš,“ dodal Tvrdík.