Možnost nechat si vyšetřit cholesterol, hladinu cukru v krvi, krevní tlak či hmotnost a nezaplatit přitom ani korunu si včera nenechalo ujít ani 139 zájemců v Litoměřicích. Pod dohledem odborníků si mohli nechat pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR prověřit jak svůj aktuální zdravotní stav, tak si odnést informace, jak se co nejdéle udržet v kondici, a ochutnat přitom i ze salátového baru. Největší zájem o bezplatné vyšetření projevili především lidé nad 60 a pod 30 let.

„Trochu nám tu chybí věková skupina 30 až 50 – 55 let. Přicházejí především starší lidé, aby se dozvěděli, jak na tom zdravotně jsou. Mladí přicházejí ze zvědavosti,“ říká vedoucí promotérka týmu Kateřina Vlčková.

Přišli, aby měli jistotu
„Na preventivní prohlídky k lékaři moc nechodím. Čas od času je ale dobré vědět, jak na tom člověk se zdravím je. Mám obezitu a docela vysoký tlak. Chce to upravit jídelníček. Jíst víc zeleniny a ovoce. A to mám přitom rád třeba škvarky,“ posteskl si po vyšetření důchodce Jiří Bakal z Litoměřic.

„Je to zadarmo, tak toho využívám,“ uváděli Litoměřičané, pojištěnci VZP, nejčastější důvod návštěvy mobilní ordinace autobusu zdraví.

„Na preventivní prohlídce jsem byl před dvěma roky, ta následující by měla přijít až za tři. Chci se ujistit, že jsem v pořádku,“ poznamenal další z Litoměřičanů, Bohumil Štefanik. „Já jsem zase zvědavá, jestli nemám moc vysoký cholesterol,“ svěřila se Zdena Nováková.

Zástupci VZP ČR vysvětlují: „Zdraví je do značné míry naší vlastní volbou. Proto jsme se rozhodli uskutečnit tuto akci, na které si může každý prověřit svůj zdravotní stav. Zároveň touto akcí poukazujeme na skutečnost, že celá řada občanů své zdraví zanedbává. Proto říkáme volte zdraví a ukazujeme, jak na to.“

Prevence: zachytit vážnější nemoc
Zdravotníci oceňují především to, že budou náhodným výběrem zjištěny aktuální hodnoty u více než tisícovky lidí. „Je to docela dobrý vzorek, přestože zhruba 30 až 35 procent z nich se už s něčím léčí,“ říká Petr Magrot, lékař oddělení klinické biochemie Metabolické poradny v Ústí nad Labem.
„Toto vyšetření má být pro řadu lidí prvotní informací, že je třeba nechat se vyšetřit podrobněji,“ dodal.