To je bilance půlročního zkušebního provozu pilotního projektu MHD v Lovosicích, který se tu rozjel v závěru letošního ledna.

Po vzrušené debatě, zda provoz MHD ukončit, či ne, lovosičtí zastupitelé na svém posledním zasedání rozhodli: dostane ještě půl roku šanci. Podmínkou však je zrušení nevytížených zastávek, zkrácení linek, úprava časů a nasazení autobusu s menší kapacitou.

Zrušeny tak v nejbližší době s největší pravděpodobností budou zastávky v ulicích Svatopluka Čecha a Purkyňova.

Město původně odhadovalo měsíční příjmy na přibližně 36 300 korun – při průměrném obsazení patnácti cestujícími na jedenácti spojích a při ceně jízdenky 10 korun. Dotace města byla odhadována na přibližně 67 tisíc korun měsíčně.

Za čtyři měsíce by to představovalo kolem 14,5 tisíce přepravených cestujících a tržby ve výši zhruba 145 tisíc korun.

Od února do května se však MHD v Lovosicích přepravilo celkem 8 800 cestujících. Na tržbách se vybralo necelých 60 tisíc korun. Nejvytíženějšími jsou zastávky autobusové nádraží, hřbitov, ul. Dlouhá, ÚNZ a Lovosice–závod 1. Z 8 800 lidí jich jelo 2 508 ze zákona zdarma, 641 platilo poloviční jízdné.

“Zdarma jezdí děti do 6 let, senioři nad 70 let, kteří se prokáží průkazkou vydanou městským úřadem, a držitelé průkazů pro osoby se zdravotním a tělesným postižením. Pětikorunu zaplatí děti do 15 let,“ upřesnil Jiří Bouček, vedoucí lovosického odboru dopravy.

„Ve zkušebním provozu se samozřejmě neprojevilo ani chladné počasí a ani zamýšlené zrušení rentgenu, což nyní bude do konce roku nesporně rozluštěno. Na další pokračování MHD v Lovosicích nemám vyhraněný konečný názor,“ poznamenal místostarosta Jan Jakub, který pilotní projekt připravoval.

Město Lovosice začalo platit městskou hromadnou dopravu především proto, že služba rentgenového snímkování, kterou ve Pfannschmidtově vile zajišťuje společnost Quantusana, tu měla být provozována pouze do jara letošního roku. Poté měli pacienti podle radnice dojíždět za snímkováním do zdravotnického zařízení u Lovochemie.

Vila má být uvolněna kvůli plánované rekonstrukci a její přestavbě na muzeum. Termín se ale kvůli žádostem o dotace na rekonstrukci posunul. Rentgen tak zřejmě z centra města zmizí na podzim 2008.

„Já jezdím MHD pořád. Mám už potíže s klouby, a tak jsem moc ráda, že se mohu přes město svézt. Zadarmo,“ pochvaluje si důchodkyně Olga Svobodová z Lovosic.

Přestože město avizovalo, že chce vyjít vstříc lidem, pro které by byl problém překonávat pěšky tak velkou vzdálenost, nebude udržení MHD snadné.
A to přesto, že finanční příspěvek na její provoz ve výši 100 tisíc korun již přislíbila společnost Lidl, 70 tisíc korun Lovochemie a 50 tisíc korun Glanzstoff – Bohemia.

„Z dlouhodobého pohledu totiž očekáváme další navýšení nákladů. Odhadem o zhruba 200 tisíc korun,“ informoval zastupitele s ohledem na rostoucí ceny natfy místostarosta Jan Jakub.