„Je to hrozné. Práce tady není. Firmy, které ji čas od času nabízejí, pravidelně obcházím, ale nikdy ne s úspěchem. Problém je i s dojížděním. Je odtud špatné spojení, hlavně ráno. Navíc nebydlím přímo v Úštěku, ale v Zimoři, takže kdybych chtěl dojíždět, tak musím jít dva kilometry pěšky. A nejhorší je, že je mi přes padesát. Zaměstnavatelé si hodně vybírají a starší lidi už nechtějí,“ svěřil se Deníku Andrej Šivak.

Místní se shodují na tom, že za vysokou nezaměstnaností nejspíše stojí odlehlost mikroregionu a z toho vyplývající horší dopravní dostupnost. To však s sebou nese také další dopady. Ve městě a okolí se například příliš neusazují velké společnosti, které by zaměstnaly stovky lidí. „Mám řidičská oprávnění na všechny typy nákladních vozidel, před časem jsem si ještě udělal rekvalifikaci na vysokozdvižný vozík, ale stejně tady práci nemohu sehnat. Jsem přihlášený na Úřadu práce a obden jezdím do Litoměřic ptát se, zda pro mne něco není. Vždy neúspěšně,“ vysvětluje Miroslav Pehel z Úštěku.

Problémovému regionu se nyní snaží pomoci Úřad práce ve spojení s litoměřickou Hospodářskou komorou. Hospodářská komora ČR společně s Úřadem práce připravily v rámci projektu Institut trhu práce Trh pracovních příležitostí, který v pondělí zavítal také do Úštěka.

Oproti jiným městům Litoměřicka však příliš úspěšný nebyl. „Trh pracovních příležitosti v Úštěku bude mít bohužel pravděpodobně nejmenší efekt. Nebyl problém se zájmem zaměstnavatelů, těch přijelo jedenáct. Nedorazili však zájemci o práci, přestože lidé evidovaní na Úřadu práce byli několikrát upozorněni na termín konání. Dokonce ráno před začátkem ředitel úštěckého úřadu práce upozornil přibližně 140 nezaměstnaných, aby přišli. Podle našich předběžných propočtů přišlo přibližně čtyřicet lidí. To je nejméně ze všech pořádaných Trhů pracovních příležitostí,“ sdělila Deníku Alena Křtěnová, vedoucí litoměřického Institutu trhu práce při Hospodářské komoře ČR.

Zaměstnavatelé: zklamání
Ze včerejší atmosféry na Trhu pracovních příležitostí v Úštěku byli zaražení také někteří zaměstnavatelé, kteří sem přijeli nabízet práci nezaměstnaným. někteří z nich dokonce opustili sál místního kulturního domu, kde se akce konala, ještě před koncem.

„Kromě toho, že sem přišlo velmi málo zájemců, je zarážející také jejich úroveň oproti jiným regionům. Nebyl tu snad nikdo, kdo by chtěl skutečně pracovat. S Trhem pracovních příležitostí jinak máme dobré zkušenosti. Byli jsme již v několika městech. Úspěšný nábor jsme uskutečnili například ve Štětí,“ uvedl Roman Hříbek z roudnické společnosti Glazura.

„Je to tu nesrovnatelné se štětským trhem pracovních příležitostí, kde jsme byli také. Hledáme pracovníky do sociálních služeb, věříme, že tady nějací uchazeči o tento typ práce jsou, současně si uvědomujeme, že s dopravní dostupností to není nejsnazší,“ řekl další ze zástupců zaměstnavatelů, Rostislav Kolačev, ředitel Ústavu sociální péče ve Snědovicích.

Práci nabízejí i vzdálené fimy
Práci do Úštěka nepřijeli nabízet jen zaměstnavatelé z okolních měst. „Poohlíželi jsme se po širším okolí, už kvůli tomu, že větších zaměstnavatelů v Úštěku a okolí opravdu moc není,“ vysvětluje Alena Křtěnová. „Bylo tu pár lidí, ale skutečně nevím, s jakým úspěchem odtud budeme odjíždět. Zatím to vypadá, že tu není moc lidí, kteří by skutečně práci hledali, ačkoli míra nezaměstnanosti hovoří o opaku. Vzhledem k tomu, že se naše firma rozrůstá, přijela jsem sem s nabídkou široké škály pracovních pozic, od operátorů výroby, po projektové manažery,“ uvedla Kateřina Procházková, personalistka společnosti TRW Automotive ze Staré Boleslavi.

Přesto, že účast na pondělním Trhu pracovních příležitostí v úštěckém kulturním domě byla ze strany lidí hledajících práci nízká, několik se jich dostavilo.
„Ono tady není problém sehnat například brigádu, ale to už nechci. je mi přes čtyřicet a potřebuji něco stálého, mít nějakou jistotu. Navíc jsem v částečném invalidním důchodu, takže to nemám nijak jednoduché. Chtěla bych pracovat například jako pokojská a podobně, ale nic takového asi neseženu. Zdá se mi, že nikdo nechce lidi, kteří chtějí pracovat rukama,“ sdělila Karolína Volfová z Úštěku, jedna z návštěvnic Trhu pracovních příležitostí.

Zatím poslední Trh pracovních příležitostí je plánován na přelom srpna a září do Litoměřic.