„Nejvíce zahraničních pracovních příležitostí evidujeme z Anglie, Irska a také Finska. Převážně jde o dělnické práce, například tesaře a podobně. Dost jsou zastoupeny také práce v zemědělství, kde jde například o sběr jahod, nebo v hotelovém průmyslu, kde jde nejčastěji o pozice kuchařů a vrchních,“ vyjmenovává Sandra Trestrová z litoměřického úřadu práce. Jak dále uvedla, nabídka práce pro uchazeče s vyšším vzděláním se objevuje spíše sporadicky. „Čas od času se objeví nabídka například pro lékaře, ale těchto nabídek je opravdu málo,“ říká Sandra Trestrová.

Zájem o práci v zahraničí trvá především u studentů, nebo absolventů středních a vysokých škol, kteří zahraniční cesty využívají ke zdokonalení svého jazykového vybavení.

Vyplatí se?
Podle ekonomů však už není práce v zahraničí pro Čechy zdaleka tak výhodná, jako tomu bývalo ještě před pár lety.

„Koruna teď velmi posiluje, ale to posilovala i dřív a bude posilovat vždy. Proto: pokud někdo vydělává v cizí měně, je rozhodně dobré si výplatu posílat do Čech a ihned ji konvertovat na české koruny. Střádat si cizí peníze a pak je směnit po několika letech najednou je naprosto nevýhodné,“ uvedla ekonomka Markéta Šichtářová. Nejvíc Čechů za hranicemi vydělává v eurech. Česká koruna posiluje vůči euru nominálně o tři až čtyři procenta za rok.
„Za několik let mohou mít proto lidé velký ušlý zisk, pokud budou se směnou eur na české koruny vyčkávat,“ dodala Markéta Šichtářová.

V poslední době u nás navíc rostou platy výrazně rychleji než v zahraničí. Sice máme vyšší inflaci, ale i přesto dochází ke sbližování mezd.Prognózy říkají, že do roku 2035 se naše platy vyrovnají se Německem. S některými zeměmi eurozóny dokonce dříve.

„Velmi také záleží na tom, v jakém oboru člověk pracuje. Obecně lze říci, že nejvíce peněz se dá vydělat v oboru služeb. V zahraničí se totiž za služby platí mnohem lépe než u nás,“ vysvětlila Markéta Šichtářová.

Naopak už se tolik nevyplatí pracovat na manažerských postech, nebo v oboru IT, tam už mzdový rozdíl tak velký oproti naší zemi není.

„Dalším faktorem, který významně ovlivňuje otázku práce v zahraničí je konkrétní stát. Nejvíce Čechů pracuje ve Velké Británii. To ale ani není tak z důvodu nejvyšších výplat, jako spíše kvůli snadnému přístupu k práci. Británie má v Evropě nejliberálnější pracovní politiku,“ dodala Markéta Šichtářová.

#nahled|https://g.denik.cz/59/58/infografika_prace_zahranici_denik-hp_top.jpg|https://g.denik.cz/59/58/infografika_prace_zahranici.jpg|Práce v zahraničí#