„Jsem hrozně ráda, že se podařilo najít v rozpočtu vhodné prostředky a že zastupitelstvo bylo jednohlasně pro. Pomoci vozíčkářům se snažíme dlouhodobě, zakotveno to máme také ve strategickém plánu,“ uvedla Zdeňka Rulíšková, starostka Štětí. „Město ale nehradilo celou částku. Podařilo se nám získat padesátitisícový příspěvek od konta Bariéry, které spravuje nadace Charty 77,“ upřesnila starostka.

Nový schodolez, který je unikátní svou délkou, když vozíčkáře vyveze do strmého, dvanáct metrů dlouhého schodiště, si v první den provozu vyzkoušeho hned několik hendikepovaných.

Nebude sloužit jen vozíčkářům
„Je to úplně perfektní zařízení, konečně se můžeme dostat do kinosálu. Určitě to budeme hodně využívat, protože se tu nepromítají jen filmy, ale je tu řada dalších zajímavých akcí,“ řekl Deníku Karel Bartáček, který jako první vyzkoušel nový schodolez.

„Kino je v provozu přes třicet let a po celou dobu bylo bariérové, jsme rádi, že město tělesně postiženým takto pomáhá. Důležité je, že schodolez nebude sloužit jen vozíčkářům, ale také například lidem, kteří chodí o berlích. Již v lońském roce jsme navrhovali město Štětí na cenu Mosty, ta je každoročně udělována městu, které se zaslouží o bezbariérovost, letos jej budeme navrhovat opět,“ dodala Eva Reifová, předsedkyně Svazu tělesně postižených ve Štětí.

Podle Zdeňky Rulíškové však vybudováním schodolezu město nekončí. „Následovat budou úpravy toalet tak, aby se tam vozíčkáři dostali a mohli je používat,“ doplnila starostka.

Na bezbariérovost veřejných prostor v posledních letech hledí také některá další města. Své radnice se například snaží vybavovat výtahy a podobně. Menší schodolez je i v litoměřickém kině.

Výrazně investovat do bezbariérovosti se chystají také Roudničtí. „Město je zařazeno do projektu „národního rozvojového programu mobility pro všechny“, máme zpracovanou projektovou dokumentaci k projektu Roudnice bezbarierové město, proběhla jednání na úřadě vlády s vládním výborem pro zdravotně postižené občany. V současné době čekáme na vypsání příslušných dotačních titulů,“ vysvětlil Vlastimil Sýkora, mluvčí roudnické radnice.

Již nyní mají v Roudnici například bezbariérovou knihovnu a kulturní dům, jehož sál je v přízemí. Vozíčkáře tu brzdí „jen“ tři schody před objektem. „Kino, majetek TJ Sokol - může být vnímáno jako trochu problémové, ale po domluvě s pořadateli akcí lze využít bočního vchodu,“ dodal Vlastimil Sýkora.