Přistávací dráha definitivně nebude
„Pozemky, kde se rozkládá letiště, by měly být právě kvůli zdejší syslí kolonii vyhlášeny chráněnou přírodní památkou. Samotný režim letiště by to nemělo narušit, pokud zůstane v takové podobě a na takové úrovni, jako je nyní. Další jeho rozvoj, například vybudování betonové nebo asfaltové přistávací dráhy, by byl pravděpodobně ve střetu s vyhlášenou rezervací,“ uvedl pro Deník Vladimír Drož, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Roudnici nad Labem.

Vlastimil Dvořák, ředitel roudnického aeroklubu, který letiště spravuje má ale jasno. „Plány na vybudování přistávací dráhy, odbavovací haly, čerpací stanice pro letadla a další zařízení vyhlášením přírodní památky definitivně padly,“ konstatoval Vlastimil Dvořák.

Hudební festivaly budou posuzovány
Podle Vladimíra Drože nejsou přímo ohroženy letní hudební festivaly, jejichž pořadatelé si Roudnici nad Labem pro její malou vzdálenost od Prahy a polohu bezprostředně u dálnice D8 oblíbili.

„Vše bude muset projít schválením našeho odboru a správou Chráněné krajinné oblasti,“ upřesnil Vladimír Drož.

Přesto se zde v letošním roce žádný hudební festival neuskuteční. „Všechny zájemce o pronájem letiště za účelem konání hudebního festivalu jsme letos odmítli, nevěděli jsme, jak budou podmínky nastaveny,“ podotkl Vlastimil Dvořák.

Jak dále Vlastimil Dvořák uvedl, od příštího roku by tu festivaly opět měly být. „Pokud budou festivaly schváleny odborem životního prostředí a správou Chráněné krajinné oblasti, nic proti nim nebudeme mít,“ říká ředitel aeroklubu.

Bez komplikací by měla probíhat také tradiční Memorial air show. I když roudničtí milovníci letectví litují toho, že se význam jejich letiště nezvýší, upozorňují na to, že vyhlášení přírodní památky má i pozitivní stránku. „Například nebude možné zahájit v prostoru letiště a jeho okolí těžbu štěrkopísku, jak některé společnosti usilovaly,“ vysvětlil Vlastimil Dvořák.

Prostory jako jsou letiště mají být pro sysly ideálním prostředím pro život. K tomu totiž potřebují sušší, především stálou a travnatou plochu, která musí být pravidelně sekána, což letiště z důvodu zabezpečení letového provozu je.