Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenáší například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.

Růst se zastaví za tři nebo deset let
Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová.

Rozhoduje kurz dolaru
„Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“

Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců. Přestože v obchodech nechávají lidé také na Litoměřicku více peněz za potraviny, jsou i takové, které zlevnily. Přesto základní potraviny většinou zdražují. Zatímco chleba konzumní kmínový stál v roce 2004 necelých 15 korun, nyní jeho cena atakuje hranici 23 korun.

Podražila také mouka hladká, a to z devíti korun v roce 2004 na téměř 11 korun. Za poslední čtyři roky vyskočila v Ústeckém kraji cena rýže o čtyři koruny. Zlevnil ale například šunkový salám. V březnu před čtyřmi roky jsme za kilogram platili 108 korun, v prosinci loňského roku to bylo 101 korun.