Díky ekologickému kroužku při ZŠ Jungmannova v Roudnici nad Labem bude mít hora Říp již brzy svou naučnou stezku.
„Je smutné, jestliže již v obci Krabčice- Rovné se turisté ptají, jak se dostanou na horu Říp a bloudí. Tady začíná nedostatek informací, proto jsme se rozhodli problém řešit. Myslíme, že turistům chybí i jiné informace, jako přehled rostlin a živočichů, chráněná území v lokalitě, geologie Řípu a to bychom chtěli napravit na našich tabulích,“ popsala hlavní motivaci k projektu Dagmar Medáčková z roudnické základní školy, která na něj získala 70 tisíc korun.
„Školními vrátky jdeme se učit do zahrádky“ je zase název projektu litoměřické ZŠ Na Valech, jež dostala 67 720 korun.
Obsah projektů se různí
Škola pro udržitelný život prohlubuje spolupráci mezi učiteli, žáky, obcí a místními obyvateli. Obsah projektů se poměrně různí a sahá od výsadeb stromů, přes úspory energií a zachování místního dědictví až k recyklaci odpadů. Úlohu iniciátora však vždy hraje místní škola a její žáci.
„Program je prozatím plně rozvinut v krajích na Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém a Ústeckém.
Zapojit se však letos poprvé měla možnost i střediska ekologické výchovy z celé republiky. Podpořeny tak byly i projekty v Praze, na jižní Moravě a na Zlínsku,“ uvedl Michal Veselý z Nadace Partnerství.
Celkem se do programu v letošním roce přihlásilo 47 škol. Podpořeno bylo 26 projektů celkovou finanční částkou přesahující 1,5 milionů korun.
Hlavní úlohu hrají školy a žáci
Program je společným projektem Nadace Partnerství a střediska ekologické výchovy Sever, jeho generálním partnerem je společnost Toyota. Slouží vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje a zapojování veřejnosti do péče o životní prostředí a obnovu veřejných prostor v obcích. Hlavní úlohu přitom hrají právě školy a jejich žáci.
Také v Polsku a Velké Británii
Obdobný projekt probíhá i v Polsku a ve Velké Británii. Program tak nabízí možnosti vzájemné výměny zkušeností a společně pořádaných seminářů i na mezinárodní úrovni. Na exkurzi do Polska a workshop s francouzskými partnery, které se uskuteční ve dnech 25. – 27. května je již přihlášeno čtyřicet učitelů, žáků a zastupitelů obcí “ doplnil Michal Veselý z Nadace Partnerství.