Ty sice mají bronzový povrch, ale zbývající část je z pryskyřice. Pro sběrače kovů jsou tedy bezcenné. Hanebný čin vandalů, kteří hřbitov znesvětili, odsoudili jak návštěvníci, tak hosté tradiční pietní akce.

„Čin vandalů vyvolal velkou odezvu jak u nás, tak v zahraničí a přinesl pomoc od malých dárců až po větší. Velice jim děkuji a respektuji, že mnozí chtějí zůstat v anonymitě,“ řekl ředitel Památníku Terezín Jan Munk.

Kromě stovek návštěvníků se pietní akce účastnili zástupci vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, velvyslanci a zástupci velvyslanectví zemí, jejichž občané byli za druhé světové války v Terezíně vězněni, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Památníku Terezín a města.

Modlitby za zemřelé tu přednesli Karel Havelka, generální vikář Litoměřické diecéze, a vrchní pražský a zemský rabín Karol Sidon, Pochod Židů z opery Nabucco zazněl v podání Děčínského pěveckého sboru. Místopředseda vlády a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra navštívil pietní místo již v sobotu, aby se přesvědčil, jak probíhají opravy poškozených náhrobků.

„Každopádně budu chtít ve vládě otevřít diskuzi na téma zpřísnění legislativy vůči sběrnám tak, aby bylo vandalům znemožněno podílet se na nepravostech tohoto druhu,“ konstatoval vicepremiér.