Proto i zranění lidé, které zachránil z odříznuté osady obojživelný transportér 154. praporu rakovnických vojenských záchranářů s pomocí zdravotnického záchranného týmu, byli jenom figuranti z řad třebenických a terezínských dobrovolných hasičů. Místní pořádková jednotka v té době uzavřela prostor zasažený fiktivní povodní.

Opět na scéně
Obojživelný transportér PTS-10 se pomalu rozjel směrem k řece. Když vjel u Litoměřic na cvičišti do řeky Labe, zdálo se, že jeho předek zmizí pod vodou. Těžký transportér se ale jen zhoupl a vytvořil velkou vlnu. Ta olízla břeh a boty přihlížejících, kteří stáli přímo u vodní hladiny, a vydal se přes řeku se zdravotníky na palubě. Transportér má vodotěsný ocelový trup se sklopnou zádí, pásový podvozek, nechybí mu ani naviják. Ovládá ho dvoučlenná posádka. V bojích měl obojživelník přepravovat 72 vojáků nebo auta, děla, munici. Ale u armádního 154. záchranného praporu Rakovník je připraven zachraňovat životy a ohrožený majetek. Proto v uplynulou sobotu vezl záchranáře v rámci cvičení. Zpět přes řeku mohl přivézt nosítka s 12 raněnými. Obojživelný PTS plul labskou vodou v ostré akci naposledy v roce 2005.

„Tehdy při povodni v Roudnici pomocí transportéru se vyklízela sportovní hala,“ vzpomíná rotný Marek Špona. Obojživelník převážel tehdy traktor, různou zahradní techniku, hasičům naopak dopravoval čerpadla. Obojživelníky se uplatnily i při povodních v roce 2002. Transportér je možné použít k plavbě na vodních tocích do rychlosti proudu 2,5 m/s.

Lidé z THW
Čeští a němečtí záchranáři se domlouvali anglicky, někteří Češi uměli německy, naopak také mezi Němci někteří rozuměli česky. Mezi stovkami Čechů a Němců byla i jednotka Jörga Sünderhaufa Služby technické pomoci (THW), což je spolková organizace civilní ochrany a ochrany před katastrofami spolkového ministerstva vnitra. Jeho záchranáři v Čechách dosud nezasahovali při žádné ostré akci – naštěstí. Protože ostrý zásah vždy znamená, že se děje něco, co tragicky ovlivňuje lidské životy.

Sünderhaufova jednotka již má za sebou v Čechách cvičení na Rokycansku. Z větších akcí z poslední doby, ve které byla jeho jednotka nasazena doma v Německu, si vzpomínal na těžkou automobilovou nehodu před třemi týdny u Plavna.

Při sobotním záchranářském česko – německém cvičení vrtulník zachraňoval z řeky tonoucího člověka a pomocí jeřábu přebral ze země v nosítkách zraněného člověka. Češi i Němci se tužili v odčerpávání vody ze zatopených prostor velkoobjemovými čerpadly, nechybělo ani budování protipovodňových bariér s pomocí pytlů s pískem. Došlo i na budování provizorního mostu přes řeku.

Do akce se zapojili i specialisté na vyhledávání a vyproštění osob zavalených sutinami budov. Byla nasazena speciální jednotka Ministerstva vnitra - vyhledávací a záchranný odřad (USAR) a kynologové – záchranáři.

PŘIPRAVUJEME PRO VÁS VIDEODOKUMENT. JIŽ ZA CHVÍLI ZDE!

Jednalo se o hlavní části cvičení na vodním cvičišti v Litoměřicích. Cvičení Albis 2008 mělo prověřit připravenost týmů na likvidaci následků povodní. Společná akce měla také prověřit možnost přijetí mezinárodní pomoci z Evropské unie.

„Největší přínos cvičení vidím v tom, že dvě tak odlišné organizace jako HZS ČR a THW spolu dokázaly přesně komunikovat a uměly se domluvit a uspořádat rozmanité a rozsáhlé mezinárodní cvičení se zapojením Evropské unie,“ uvedl řídící cvičení Jaroslav Steska z HZS ČR.