Momentálně nejdiskutovanější je záměr karlovarské společnosti Zelená energie vystavět nedaleko Mšeného – lázní pět větrných elektráren.
Každá z plánovaných elektráren by měla dosahovat výšky 105 metrů, přičemž průměr rotorů by měl být 90 metrů. Což se zásadním způsobem nelíbí místním obyvatelům. Ti se obávají negativních vlivů elektráren na jejich životy a životní prostředí.
„Výstavba větrných elektráren bude mít negativní dopad na okolní prostředí jak ve fázi stavby, tak v následném provozu. Největší obavy máme z gigantických rozměrů plánovaných větrných elektráren,“ uvedl na nedávném veřejném projednávání záměru Jaroslav Křížek, obyvatel Ředhoště.
Se stavbou však nesouhlasí nejen místní obyvatelé. Zamítavé stanovisko vydal také roudnický odbor životního prostředí.
„Stavbu pěti větrných elektráren o výšce stožáru 105 metrů v ploché krajině Podřipska pokládáme jednoznačně za kolizní se zájmy ochrany krajinného rázu,“ namítl ve stanovisku odboru životního prostředí Městského úřadu v Roudnici nad Labem jeho vedoucí, Vladimír Drož.
Konečné stanovisko týkající se povolení stavby pěti větrných elektrárek v okolí Mšeného – lázní vydá během několika týdnů krajský úřad Ústeckého kraje.
V současné době je na Litoměřicku plánována také další fotovoltaitská elektrárna, tentokrát v Zahořanech. O tomto záměru bude Deník dále informovat.
Nejvýznamnějším tuzemským zdrojem obnovitelné energie jsou i nadále vodní elektrárny. Jejich potenciál je však již prakticky vyčerpán.
„Očekáváme především rozvoj využívání biomasy. Zejména v elektroenergetice, výrobě tepla i v dopravě,“ odhaduje mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.