Podle Aleše Michla, analytika Raiffeisenbank, ale ještě není čas na ukvapené závěry. „Zatím máme data jen za první čtvrtletí. Byl bych proto velice opatrný s hodnocením,“ uvedl Deníku.

Ekonomové čekají
Na úbytek podle něho měla zřejmě vliv Česká spořitelna, která udělala změny v distribuci a prodej hypotečních úvěrů tím mohl klesnout. „První čtvrtletí bývá vždycky o něco horší a je třeba si počkat na druhé a třetí čtvrtletí, abychom mohli hodnotit,“ dodává. Úrokové sazby jsou v současnosti poměrně vysoké. O několik málo let zpátky byly nižší i o dvě procenta. Návrat do těchto úrovní ale asi nehrozí.

Nejnižší sazba v EU
„Jakkoliv se zdá sazba vysoká, stále je nejnižší v Evropské unii. Podle mého názoru v příštích dvanácti měsících zřejmě úrokové sazby dolů nepůjdou. Očekávám buď setrvalý stav nebo zvýšení,“ uvedl Aleš Michl. Podle Michla na úbytek hypoték neměla vliv ani hypoteční krize. U nás se totiž hypotéky nedávaly každému, tak jako ve Spojených státech. Banky si své klienty prověřovaly a stále prověřují. Podle ústecké realitní makléřky Aleny Horákové lidé nyní získají hypotéku ještě hůře, než dříve.

„Banky si je více prověřují, zkoumají úplně vše: věk, zaměstnání, vzdělání. Mladí lidé, kteří mají spotřebitelské úvěry, se svou žádostí o hypotéku neprojdou,“ dodává s tím, že zájem lidí o hypotéky ale neklesá. „Lidé prostě chtějí bydlet. A hotové peníze nemají.“
Hypoteční trh v loňském roce zaznamenal třicetiprocentní nárůst. V plusových číslech by se měl udržet i letos. Odhady hovoří o deseti až dvaceti procentech.