Měření geologů prokázala, že země pod Lovosicemi je stejně energeticky vydatná. Zastupitele o tom informoval Vlastimil Myslil, hlavní geolog pražské firmy Geomedia s.r.o., která zde průzkum prováděla.
Nejpozději do konce května proto bude ustanovena pracovní komise, která připraví veškeré podklady pro vyhotovení studie proveditelnosti. Ta by měla být dokončena letos na podzim a stane se základem pro získání dotace. Přibližně sedm tisíc lidí z domácností a občanské vybavenosti napojených v Lovosicích na dálkové vytápění nyní zaplatí za vytápění plynem přibližně 430 korun za jeden GJ. Využití geotermální energie by tuto cenu snížilo o stokorunu.
Odhady se potvrdily
Geofyzikální a geotermální průzkum probíhal v Lovosicích v prosinci loňského roku na pozemku poblíž křižovatky na Lukavec a Nové Klapý.
Lovosičtí zastupitelé nyní na základě jeho výsledků pověřili odbory regionálního rozvoje a správy města, životního prostředí a ekonomický zajištěním vyhotovení studie proveditelnosti, finanční a ekonomické analýzy, studie vlivu na životní prostředí (EIA) a následně i projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a stavební povolení, týkající se realizace geotermálních vrtů a geotermální elektrárny v Lovosicích.
„Nejdůležitější teď pro nás je zpracování studie proveditelnosti, abychom získali zdroje, z nichž bude projekt financován,“ říká lovosický místostarosta Jan Jakub. Ta město přijde na zhruba dva miliony korun. Náklady na celý projekt jsou odhadovány na více než jednu miliardu korun.
Místostarosta se netají tím, že by Lovosičtí chtěli navázat na výsledky průzkumného vrtu v Litoměřicích. Ten loni v listopadu dosáhl hloubky 2 111,2 metru a byla v něm naměřena teplota 63,4 stupně Celsia.
Vodu ohřeje hornina
Teplo z nitra země bude v Lovosicích, kde jsou geologické podmínky srovnatelné s těmi v Litoměřicích, možné získat technologií HDR, tedy horkou suchou horninou. Do vybraného horninového prostředí jsou podle Myslila vyhloubeny nejméně dva vrty o hloubce do pěti kilometrů. Do nich je zaváděna vsakovacím (injekčním) vrtem voda, která postupuje vytvořeným propustným rezervoárem a chová se jako tepelný výměník. K povrchu se zavedená voda vrací čerpacím vrtem jako pára s vodou. Systémy HDR pracují v uzavřeném cyklu se vsakováním a čerpáním použitých tekutin.