„Očkovací látky na klíšťovou encefalitidu je dostatek,“ informoval Josef Bakeš, hlavní lékárník Lékárny Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem. Klíšťová encefalitida je nejzákeřnější nemocí, kterou klíšťata přenášejí. Právě očkování je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se proti ní chránit. Existují očkovací látky určené jak pro očkování dětí, tak i dospělých. Jsou však využívány v podstatně menší míře než by bylo žádoucí. Proočkovanost osob v České republice dosahuje pouze deseti až jedenácti procent.
.Období rizika je určeno sezonností aktivity klíšťat, která podle místních podmínek začíná ve druhé polovině března a končí v 1. polovině listopadu.
Vrchol aktivity je obvykle od května do července. Ta je ovlivňována průběhem povětrnostních změn. Počet případů klíšťové encefalitidy byl v České republice nejvyšší za posledních deset let v roce 2006.
Podle údajů Státního zdravotnického ústavu se nakazilo 1029 Čechů. „Jen u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou pětašedesát lidí, jeden muž kvůli komplikacím zemřel,“ popsal tehdy situaci Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem. Po nedostatku v loňském roce je letos očkovací látky proti klíšťové encefalitidě dostatek.
„Objednáváme ji pravidelně. Poptávka je přiměřená,“ uvedla farmaceutická asistentka litoměřické lékárny Bílá růže Lenka Kapustová.
Jedna dávka očkovací látky pro děti či dospělé tu stojí od 400 korun výše.