close zoom_in Šest set tisíc
„Tato částka je primárně určena na budování a opravy lesních objektů, které mají za úkol sloužit široké veřejnosti a rozvoji turistiky,“ vysvětluje Petr Tendler, vedoucí litoměřické lesní správy společnosti Lesy ČR.

Letos lesníci soustředí svou pozornost například na zvelebení naučné stezky na Pannu na Třebušínsku nebo na lepší zpřístupnění okolí Bobřího potoka. To také naznačuje, že nejvíce nových a opravených turistických míst bude na Úštěcku.

Nejvíce dají Úštěcku
„Máme připraveno přibližně sedmnáct akcí. Všechny jsou v rozmezí dvaceti a sedmdesáti tisíc korun. Nejčastěji jde o odpočinková místa, lavičky, opravu památných křížků a dalších objektů, regenerace studánek, opravy pomníků a podobně. Pravdou je, že letos půjde nejvíce peněz do projektů, které jsou zaměřeny na oblast Úštěcka,“ uvedl Petr Tendler.

Sázejí na studánky
Podle revírníků Lesů ČR se mezi návštěvníky lesů na Litoměřicku ujalo několik míst a objektů. Jedním z nich jsou studánky. „Máme vyzkoušeno, že kde se podaří je opravit, lidé si k nim cestu najdou, jsou často navštěvovány a oblíbené. Budeme se snažit tato místa nadále regenerovat,“ doplnil Aleš Kryšpín, revírník lesů ČR, jehož revír se rozkládá právě na Úštěcku.

Celých šest set tisíc však nepůjde jen na budování nových lesních „atrakcí“ pro turisty. Každoročně lesníci z této sumy musejí oddělil značnou částku na obnovu stávajících zařízení. Tato suma rok od roku stoupá.

Vandalové se činí
V loňském roce dosáhla částka, kterou musely Lesy ČR vyčlenit na opravu lesních objektů, sto šedesáti tisíc korun. Největší investicí byla oprava studánky a krytého odpočinku nedaleko Helfenburku, oprava kapličky na poutním místě Fráš a oprava krytého altánu nedaleko Kostomlat pod Milešovkou.

„Některé objekty potřebují samozřejmě opravu v rámci opotřebení a působení povětrnostních vlivů, za vše vandalové nemohou,“ ujistil Petr Tendler.