Dva jeho redaktoři se vydali do sběren s vypůjčenou hliníkovou dopravní značkou, aby otestovali, jak se pracovníci sběren zachovají, pokud jim někdo nabídne předmět, jenž nesmějí vykoupit.

Uspěli jsme například ve sběrně barevných kovů v Litoměřicích – Želeticích v těsné blízkosti mostu přes Labe. Zdejší výkupčí se však svůj krok snažil odůvodnit.

„Značku jsem od vás vykoupil, protože jsem myslel, že jste z technických služeb. Ty v poslední době několik vyřazených přivezly. Na první pohled není značka, kterou jste přinesli, nová, je starší a navíc jsou poškozené úchyty. Novou bych nikdy nevykoupil,“ vysvětloval výkupčí.

Test, jenž Deník učinil, byl reakcí na kauzu „Terezínské destičky“, kdy měl obviněný Miroslav Daňo ukrást z terezínského Národního hřbitova osm set bronzových destiček se jmény obětí II. světové války. Ty měl pak prodat ve sběrně v Nehasicích na Lounsku.

Proti krádežím barevných kovů nyní zbrojí samotná vláda. Připravuje novelu zákona o odpadech, která by zpřísňovala pravidla pro výkup surovin. Opoziční poslanci navrhovali dokonce úplný zákaz výkupu některých surovin a bezhotovostní platbu za výkup. Jisté ale je, že novela bude obsahovat výrazné zvýšení horní sazby pokut za nedodržování předpisů.