Obviněný Miroslav Daňo, jemuž hrozí za trestný čin krádeže trest odnětí svobody od dvou do osmi let, má údajně z Mostecka i komplice, kteří s ním řádili v terezínském Památníku. Také po nich pátrá policie.

Perfektní práce
„Muže z Mostu policie obvinila z krádeže více než 800 bronzových destiček v hodnotě 2 500 000 Kč,“ informovala tisková mluvčí litoměřického ředitelství policie Alena Romová. „K vypátrání pachatele velkou měrou přispěla perfektní práce chomutovské policie, ale i jiných okresních ředitelství v rámci Severočeského kraje. Ve věci nadále probíhá šetření,“ řekla policistka.

Zdůraznila, že k možnosti, že se na této trestné činnosti podílely i jiné osoby, policie v současné době nebude podávat žádné informace, neboť by to mohlo narušit probíhající vyšetřování.

V Mostě ho znají
Daňo je v Mostě znám strážníkům městské policie, protože za poslední dva roky je v evidenci zhruba pro patnáct přestupků v majetkové oblasti, tedy pro drobné krádeže, ale také pro přestupky v dopravě. Daňo je čiperný noční chodec. Byl strážníky opakovaně kontrolován v rámci nočních kontrol prováděných v mosteckých ulicích.

O mladém muži řádícím v Terezíně, žijícím v ulici Budovatelů č. 93 v Mostě, sousedé mlčí. Ředitel mostecké městské policie Bronislav Schwarz řekl, že zadržení podezřelého ve středu v noci je důkazem dobré spolupráce republikové a městské policie.

Schwarz uvedl: „Byli jsme požádáni kriminalisty o informace týkající se jeho pohybu. Vytipovali jsme místa, kde se nejčastěji zdržuje, a podíleli se na policejním pátrání. Hledali jsme ho od minulého týdne. Zajímavé je, že se pohyboval po Mostě zcela normálně a minulý týden náhle zmizel. Jeho zatčení je důkazem dobré spolupráce všech bezpečnostních složek v oblasti,“ uvedl Schwarz.

Určitě nebyl sám, říká Jan Munk
Ředitel Památníku Terezín Jan Munk je přesvědčen, že pachatelů muselo být víc, nejméně dva. „Jen si vezměte, jaké úsilí muselo stát jenom natahat takové množství kilogramů do auta. Policie pravděpodobně zatkla člověka, který šel do sběrny,“ míní Munk.

Takový náklad by totiž přesahoval hmotnost půl tuny. Jedna bronzová destička má tloušťku jeden centimetr, výšku pět centimetrů a je dlouhá podle délky jména zemřelého.

Policie informace nesděluje
„My sice komunikujeme s policií, ale oni kvůli tomu, že ještě není skončeno vyšetřování, nám informace o jeho průběhu nesdělují. Dozvídám se je jen s tisku,“ vysvětlil ředitel Památníku Terezín, který je zadržením pachatele potěšen.

Ministr kultury je potěšen
Podle svých slov velmi kvituje úspěch policie ministr kultury Václav Jehlička, který je v současné době na pracovní návštěvě Číny.„Velmi mě potěšila rychlá práce policie. Moc jí děkuji,“ vzkázal ministr.

Zmizelo celkem 824 destiček
V předminulém a minulém týdnu zmizelo z Národního hřbitova Památníku Terezín celkem 824 destiček z bronzu se jmény lidí umučených tady během druhé světové války. Část ukradených destiček již měla policie objevit ve sběrně v Nehasicích na Lounsku.

Do tryzny nové, z pryskyřice
V areálu hřbitova se nachází přes 2300 náhrobků a na ty, z nichž destičky zmizely, budou instalovány nové z patinované pryskyřice ještě do 18.května. To se zde uskuteční tradiční Terezínská tryzna za účasti prezidenta ČR Václava Klause a představitelů řady států.

Práce na projektu zabezpečení
Památník Terezín připravuje s ministerstvem kultury, pod něž spadá, projekt na zabezpečení rozsáhlého areálu Národního hřbitova, který do tryzny hlídá bezpečnostní agentura Dora z Ústí nad Labem. Ta službu nabídla Památníku bezplatně a v pondělí večer na Národní hřbitov poprvé nastoupili její pracovníci. Sponzorsky se na této akci podílí Mostecká uhelní, akciová společnost.

Památník v současné době shromažďuje na základě vyhlášeného výběrového řízení nabídky firem na řešení zabezpečení hřbitova. To by měl obstarat především dosud chybějící kamerový systém ve velkém areálu.