„V současné době muže z Mostu policie podezírá z krádeže více než 800 bronzových destiček v hodnotě 2 500 000 Kč. Muž je umístěný v policejní cele a po jeho obvinění bude podán podnět Státnímu zastupitelství Litoměřice k podání návrhu Okresnímu soudu Litoměřice na jeho vzetí do vazby,“ informovala tisková mluvčí litoměřického ředitelství policie Alena Romová. „K vypátrání pachatele velkou měrou přispěla perfektní práce chomutovské policie, ale i jiných okresních ředitelství v rámci Severočeského kraje. Ve věci nadále probíhá šetření,“ řekla policistka.

Zdůraznila, že k možnosti, že se na této trestné činnosti podílely i jiné osoby, policie v současné době nebude podávat žádné informace, neboť by to mohlo narušit probíhající vyšetřování.

V předminulém a minulém týdnu zmizelo z Národního hřbitova Památníku Terezín celkem 824 destiček z bronzu se jmény lidí umučených tady během druhé světové války.Část ukradených destiček již měla policie objevit ve sběrně v Nehasicích na Lounsku. V areálu hřbitova se nachází přes 2300 náhrobků a na ty, z nichž destičky zmizely, budou instalovány nové z patinované pryskyřice ještě do 18.května.To se zde uskuteční tradiční Terezínská tryzna za účasti prezidenta ČR Václava Klause a představitelů řady států.

Památník Terezín připravuje s ministerstvem kultury projekt na zabezpečení rozsáhlého areálu Národního hřbitova, který do tryzny hlídá bezepečnostní agentura Dora.