Často jsou hledány děti. „Loni jsme pátrali po 13 dětech do 15 let, všechny byly nalezeny. Od začátku roku jsme hledali již 10 dětí a byli jsme úspěšní. Od ledna jsme pátrali po 17 mladistvých, 14 se jich podařilo nalézt,“ sdělila mluvčí litoměřického policejního ředitelství Alena Romová.

Nejsmutnější jsou podle ní případy, kdy pohřešovaní jsou nalezeni mrtví. „V uplynulých letech šlo hlavně o seniory, kteří dobrovolně ukončili svůj život v Labi. Těžká životní situace, nemoc a osamocení starších občanů jsou příčinami, proč se k takovým činům odhodlají,“ říká Romová.

V poslední době přibývá případů pátrání po lidech, kteří odejdou z domova kvůli malichernosti a neoznámí to rodině. Policie rozjede pátrací akci a ukáže se, že pomoc vůbec nepotřebovali.

Velmi ojedinělým případem je ten, který začal na jaře 2007. Po návštěvě Zahrady Čech se ze skupiny ztratil při zpáteční cestě do terezínského ústavu starší chovanec. Dosud je nezvěstný a policie nemá žádnou stopu.

„Za policii děkuji občanům, kteří se zapojují do pátrání a pomáhají případy vyřešit a nalézt pohřešované nebo hledané osoby,“ uzavřela Romová.