„Před několika dny proběhlo vyhlášení historické obce v rámci celé republiky. První jsme bohužel nebyli, ale i postup do celostátního kola je pro nás úspěch,“ zhodnotil účast v soutěži budyňský místostarosta Josef Bittner.

Do nejužšího finále soutěže postoupil Šternberk, Jindřichův Hradec a Uherské Hradiště, přičemž vítězem se pro letošní rok stal Jindřichův Hradec.
Kromě oficiálního vyhlášení vítězné město obdrželo jeden milion korun.

Budyně se do této soutěže poprvé přihlásila již v devadesátých letech. „Naše letošní účast je vlastně teprve druhou. V té první jsme také vyhráli krajské kolo. V celostátní části jsme pak skončili na třetím místě,“ vzpomíná místostarosta.

Získání letošního ocenění přesto bylo pro město velkým úspěchem. „Nesmírně nás to potěšilo. Chápeme to jako logické pokračování práce, kterou pro město a jeho historickou část dělá vedení města již osmnáct let. Velkou zásluhu na získání tohoto ocenění má také naše pracovní skupina městské památkové zóny. Ta byla založena jako jedna z prvních v České republice již v roce 1993,“ sdělil krátce poté, co město zvítězilo v krajském kole soutěže Petr Medáček, starosta Budyně nad Ohří.

Své město se Budyňští podle Josefa Bittnera budou pravděpodobně snažit prezentovat i v dalším ročníku této soutěže.