„V poslední době jsme neřešili žádnou žádost na pokácení stromu z důvodu pylové alergie,“ shodují se úředníci z oddělení péče o zeleň na městských úřadech v Roudnici a Lovosicích.

V Litoměřicích to byl v posledních letech pouze jeden případ. „A to požadavek na pokácení břízy z důvodu, že žadatel trpí alergií,“ sdělila Lenka Brožová z litoměřického odboru životního prostředí.

Břízy, jejichž pyl je v současném období nejagresivnějším vzdušným alergenem, se podle nich ve městech vyskytují pouze jako solitéry, či v malých skupinkách. Stížnosti na jejich pyly nikdo nevznesl.

Při pylové alergii, známé jako senná rýma, by měl alergik podle lékařů omezit pohyb v přírodě a vyloučit potraviny s obsahem pylových zrn (čaje, med). Vhodné je častěji se mýt. Při sekání trávníků v blízkosti alergika je nutno posekanou trávu co nejrychleji odstranit. Alergik by neměl sbírat léčivé byliny. V kritickém období by dítě nemělo jezdit do školy v přírodě, mělo by být osvobozeno od hodin tělocviku.

Pylová předpověď pro Českou republiku
V uplynulém týdnu pokračovala na celém území České republiky pylová sezona břízy, která v nižších polohách dosáhla ve druhé polovině pracovního týdne výrazného maxima, na vrcholu byla také sezona jasanu.
V nižších polohách jsou v plném květu málo alergizující ovocné stromy. Objevila se první pylová zrna buku a dubu. Z dalších alergenů byla poměrně hojná pylová zrna vrby, javoru, jilmu, ve středních polohách také topolu.
Výhled
Pro následující dny bude jasně nejagresivnějším vzdušným alergenem pyl břízy, jeho množství s ohledem na deštivé počasí již ale asi v nižších polohách nedosáhne úrovně z minulého týdne.
Vysokých koncentrací bude stále dosahovat také pyl jasanu a habru. Postupně bude přibývat pylu buku, hlavní sezona dubu a platanu začne až ke konci dubna. Ovocné stromy téměř nealergizují. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší bude výrazně závislá na dalším vývoji počasí, při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak výrazně sníží. Zdroj: www.alergie.cz
Alergie: pylová sezona v Česku už začala.