„Chceme vědět, proč radní investiční záměr odsouhlasili, když už nyní jsou překračovány hygienické normy v prašnosti, emisích a hluk je na mezních hodnotách, nebo je spíše překračován,“ ptají se.

Výstavba nového logistického centra mezi Lovosicemi a Lukavcem je investičním záměrem slovenského developera. S překladovým terminálem a železniční vlečkou předpokládá zábor asi 80 tisíc metrů čtverečních nejkvalitnější zemědělské půdy. Sklad o výšce 12 metrů a ploše 4,5 ha bude asi třikrát rozlehlejší než logistický park v japonské průmyslové zóně. Během 24 hodin se tu má vystřídat až 60 kamionů, 70 lehkých nákladních aut a asi 80 osobních vozidel. Za den pak čtyři vlaky.

„Starosta 19. prosince minulého roku na mimořádném zasedání zastupitelstva prohlásil, že žádnou halu v Lovosicích a okolí město nepodpoří. Byl bych rád, kdyby mi teď řekl do očí, že jeho slovo platí,“ říká Vladimír Brchel, místopředseda občanského sdružení Nové Klapý, které s výstavbou haly nesouhlasí. „Sbírali jsme podpisy. V Lukavci s výstavbou nesouhlasí v podstatě nikdo,“ říká za občanské sdružení Lukavec Jana Wurmová.

Nespokojení obyvatelé Nového Klapý, Lukavce a Lovosic se proto chystají tento čtvrtek do sálu KS Lovoš, kde bude od 16 hodin probíhat veřejné zasedání zastupitelstva. „Chceme, aby zastupitelstvo dalo naši stížnost do programu jednání a radní vysvětlili, proč záměr odsouhlasili,“ říká Brchel.

Záměr postavit mezi Lovosicemi a Lukavcem logistické centrum s halou o ploše 4,5 ha prošel při 3. změně územního plánu na mimořádném zasedání zastupitelstva loni před Vánocemi.

„Výstavbu developerského centra o takových rozměrech ale nikdo neočekával. Zastupitelé za ČSSD jsou proti jeho výstavbě. Budeme hledat zákonné cesty a postupy, jak občanskému sdružení vyjít vstříc a situaci vyřešit,“ řekla Lenka Tomanová, lovosická zastupitelka a předsedkyně místní organizace ČSSD.

Zda bude mít logistické centrum vliv na životní prostředí a zdraví lidí, už zřejmě nikdo nezjistí. Radní posouzení nepožadují. „Dle informací krajského odboru životního prostředí lze předpokládat, že v procesu zjišťovacího řízení nebude požadováno další posuzování vlivů na životní prostředí,“ sdělila vedoucí lovosického odboru životního prostředí Dana Tschakertová.

Zamýšlenou výstavbu logistického centra hygienici nedoporučili. „Z hlediska ochrany zdraví obyvatel uvedené lokality jsme předloženou dokumentaci nedoporučili ke kladnému projednání,“ uvedl Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.